-3 C
Skopje
22.2.2019 - 7:59

Поштенска историја на Македонија од 1843 од 2010 – поштенски жигови

Докторот по историски науки Бранислав Светозаревиќ Покорни од Тетово ја издаде својата десетта книга насловена „Поштенска историја на Република Македонија-поштенски жигови од 1843 до 2010...

Битола доби сообраќаен полигон

На новиот полигон во Битола, денес за прв пат кандидатите полагаа за добивање на возачка дозвола, со што официјално по пауза од шест години,...

Телото на планинарот Петков донесено во Гевгелија

Телото на починатиот доктор Георге Петков по дест дена од неговата смрт на Хималаите, денеска беше донесено во Гевгелија. Петков почина на 20 мај во...

Алшар повикува на нова велосипедска авантура

Со пристигнувањето на првите учесници вчера и официјално започна третото издание на манифестацијата „Допри го цонцето АЛШАР 2018“ лоцирана во живописното село Мрежичко. Организаторите здружението...

Колкави се штетите во Струмичко ќе се знае по проценките на терен

Не се алармантни штетите од невремето што го зафатија викендов струмичкиот регион зашто поголемиот дел од производството е под фолии и заштитено, рече денеска...

Советот на Тетово најави програма за справување со кучињата скитници

По многуте поплаки на граѓаните и известувања на медиумите, Советот на општина Тетово расправаше за дејствување во насока на справување со бездмоните кучиња. Сите...

Сончево, попладне дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне нестабилно, со локален дожд и грмежи. Ќе дува повремено засилен северен ветер.  Утринската...

Кубанска вечер во Прилеп

Кубанска вечер (Son Flamenco) ќе се одржи вечерва од 20 часот во големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. Посетителите ќе имаат исклучително...

Десет напади од кучиња во последните два месеци регистрирани во Кичево

Иако дел од кучињата скитници во Кичево се кастрирани и чипирани а дел се еутанизирани, сепак нападите од овие кучиња не престануваат и во...

Атарите на селата Муртино и Сачево се најпогодени од невремето во Струмичко

Посевите на отворено и пластениците во атарите на селата Муртино и Сачево се најпогодени од вчерашното невреме што го зафати струмичкиот регион. Посевите на отворено...