27 C
Skopje
20.9.2018 - 15:10

Сообраќајот од село Крклино до Битола по една коловозна лента

Поради градежни работи на регионалниот пат од село Крклино до Битола сообраќајот на овој патен правец во наредните 30 дена ќе се одвива по...

Запалена сува трева можна причина за големиот пожар кај Василево

Повеќе од четири часа пожарникари од Струмица, Радовиш и Ново Село го гаснеа пожарот на влезот во Индустриската зона во село Василево, во кој...

Втора транснационална средба „Млади научници“ во Дебар

Во детската градинка „Брешија“ во Дебар од денеска и во наредните неколку дена се одржува втората траснационална средба во која учесници се деца од...

Манифестација “Велигденска традиција” во Крива Паланка

Околу шестотини украсени јајца и над двесте велигденски декорации со празнични мотиви беа изложени на денешната манифестација "Велигденска традиција" во Крива Оаланка. Манифестацијата  се одржа...

Избор на најубаво велигденско јајце во Кичево

Во црковниот храм„ Свети Петар и Павле“ во Кичево денеска се оддржа традиционалниот избор на најубаво украсено велигденско јајце,најубава торта,најубава погача,најубав цртеж, а се...

Повторно искршени жардиниери на плоштадот во Струмица

Непознати сторители вчера повторно искршиле жардиниери на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица. Од ЈПКД „Комуналец“ соопштуваат дека е извршена санација на штетата, а искршените жардиниери...

За Светскиот ден на Ромите, пред општинската зграда нема да се вее нивното знаме

Традицијата востановена пред неколку години, за Светскиот ден на Ромите 8-ми април, на јарболот пред општинската зграда во Кичево да се вее и ромското...

Дојран полн со туристи за велигденските празници

Леглата во комерцијалниот и приватниот сектор во Дојран уште од вчера попладне се целосно се пополнети, така што од синоќа не може да се...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера...

Охридското Езеро 25 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридско Езеро е 25 сантиметри над дозволениот максимален водостој, додека нивото на Дојранското Езеро е три сантиметри под договорениот максимален водостој. Споредено со просекот...