12 C
Skopje
22.9.2018 - 5:46

Пред споменикот Карпалак во Прилеп одбележани 17 години од масакрот

Пред споменикот Карпалак во центарот на Прилеп со полагање цвеќиња беа во одбележани 17 години од масакрот, во кој во 2001 година загинаа десетмината припадници на...

Бариерите на човечкиот ум најтешко се премостуваат

Тие што го познаваат отсекогаш го паметат како човек што секогаш беше ведар, насмеан, расположен за шега и (пре)раскажување вицеви. Во битолската чаршија немаше човек...

Колекторскиот систем во Охридско Езеро е пред колапс

Состојбата со колекторскиот систем во Охридско Езеро е лоша, оценија првите луѓе на јавните претпријатија „Проаква“ од Охрид и од Струга, Владимир Алексиоски, Јетон...

Во Дебар расте бројот на заболени од морбили

Од Подрачната единица на Заводот за јавно здравје во Дебар потврдуваат дека расте бројот на заболени од морбили. До денеска регистрирани се 20 случаи, сите...

ПЕТ „Ендорфин“ со волонтерски активности низ планините во Кичевско

Покрај освојувањето на многу планински врвови во земјава и на Балканот, планинарско еколошкото друштво „Ендорфин“ од Кичево, активно е вклучено во повеќе волонтерски активности...

Преку веб-апликација ќе се пријавуваат комунални проблеми

Од денеска граѓаните на Гостивар преку веб-апликација ќе можат да ги пријавуваат сите комунални проблеми, а ќе бараат и нивно решавање. Официјално, здружението на...

Кичево и околните села утре 12 часа, без вода за пиење

Поради менување на вентилот на главната водоводна цевка од страна на компанијата „Малихидро“, Кичево и блиските села утре ќе останат без вода за пиење...

Поради големиот интерес летниот камп по веронаука продолжен за уште една смена

Поради големиот интерес кој владее за посета на летниот камп по веринаука, што се одржува во Бигорскиот манастир и неговиот метох, манастирот „Свети Георгиј...

Неисправна вода за пиење во прилепската Ѓумушица

Водата за пиење од крајпатната чешма во населеното место Ѓумушица, кај Прилеп, не е исправна и не смее да се користи за пиење, без...

Земјотрес во Струмица

Земјотрес со магнитуда од три степени и епицентар кој потекнува од струмичкото подрачје е регистриран ноќеска во 02:10 часот. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во...