-3 C
Skopje
22.2.2019 - 7:35

Кавадарци доби лизгалиште

Кавадарци доби лизгалиште. Градоначалникот Митко Јанчев денеска соопшти дека идејата била негова и на Општината, а е остварена во соработка со компаниите донатори „Црна...

Одбележан Денот на руската дипломатија во Битола

Денеска во Битола, пред споменикот Руски крст, традиционално беше одбележан Денот на руската дипломатија. Пред споменикот, почит изразија амбасадорот на Руската федерација во Македонија,...

УХРМ: Кон крајот на денов променливо облачно и нестабилно време

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најави локален пороен дожд и грмежи кон крајот на денов, особено во северозападното подрачје. Во текот на ноќта во...

Заштита на Маркови кули со сто илјади евра

Маркови кули ќе бидат дел од проектот „Подобрување на управувањето со заштитени подрачја“ што ќе го спроведува УНДП во соработка со Министерството за заштита...

Се истражува археолошкиот локалитет Градиште-Антигонеа кај Неготино

Се истражува археолошкиот локалитет Градиште-Антигонеа кај Неготино. Продолжуваат ископувањата од меѓународниот проект почнат во 2009 година. Активностите се реализираат од страна на НУ Археолошки...

Свлечиште на патот кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“

Повторно се активираше свлечиште на локалниот пат кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка. Свлечиштето е на старата траса на патниот правец, на...

Помали приноси на мед годинава во Штип

Пчеларите од штипскиот регион годинава повторно ќе бележат ниски приноси на медот во споредба со подобрите години, но и со приносите на медот на пчеларите...

Трибина во Кичево „Вовед во човекови права и правна заштита од дискриминација“

Денес во Кичево се одржа трибина на тема „Вовед во човекови права и правна заштита од дискриминација“ спроведена од Сенада Сали, добитничка на наградата...

Складираниот смет и смрдеата повторно ги оптоваруваат тетовци

Жителите на Тетово алармираат дека повторно се соочуваат со непријатната миризба на изгорен смет. Пред се во вечерните часови се чувствува смрдеата поради која...

Алшар повикува на нова велосипедска авантура

Со пристигнувањето на првите учесници вчера и официјално започна третото издание на манифестацијата „Допри го цонцето АЛШАР 2018“ лоцирана во живописното село Мрежичко. Организаторите здружението...