29 C
Skopje
24.9.2018 - 14:02

Луковица во општината Желино уште чека асфалтиран пат

И сегашниот градоначалник на општината Желино, како и поранешните, вели дека локалната самоуправа нема доволно пари сама да го доасфалтира патот до Луковица, единствено...

Синдикатот на струмичките земјоделци бара итна средба со министерот Николовски

Синдикатот на земјоделци од Струмица бара итна средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Причина за тоа се ниските откупни цени...

Балканска промоција на минијатурниот казан на саемот во Белград

На неодамна завршениот меѓународен фестивал на храна што се одржа во Белград, на кој беа присутни претставници од повеќето земји од регионот, нашата земја...

Офанзива на грчкиот јазик на југот од нашата држава

Од неодамна стивнаа жестоките дебати за Законот за употреба на јазиците во врска со двојазичноста и воведувањето на албанскиот јазик како службен на целата...

ХЕ„Шпилје“ и „Глобочица“ со поголемо производство од планираното

Хидроцентралите „Шпиље“ кај Дебар и „Глобочица“ кај Струга, кои го сочинуваат Црнодримскиот слив, во првиот квартал од годинава забележале поголемо прозводство на електрична енергија,...

Температурата до 25 степени, од утре повремени врнежи

Времето ќе биде претежно облачно и релативно топло со умерен до засилен ветер од југоисточен правец, а кон крајот на денот во западните делови...

Сајтот на Бигорскиот манастир достапен и на грчки јазик

Една година по објавувањето на новиот сајт на манастирот „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир објавена е и верзијата на грчки јазик. - Исто...

Нова хоризонтална сигнализација на кичевските улици

Деновиве скопската компанија „Виа Сигнал“ поставува нова хоризонтална сигнализцаија на кичевските улици. И покрај сончевото и топло време, работниците од оваа компанија без прекин...

Прилеп домаќин на интернационалната изложба на расни кучиња

Прилеп викендов е домаќин на  18.  интернационална изложба на расни кучиња „ЦАЦИБ 2018“, во организација на прилепското кинолошко друштво.  Пријавени се над 430 кучиња од преку 20 земји, меѓу кои од:  Србија, Бугарија, Грција, Романија,...

Кавадарчани постпразнично се „омрсија“ со смрчки

Берачите на смрчки во Кавадарци добиваат само по 300 денари за килограм, но ако ги однесат во Битола може да заработат уште 500 денари...