6 C
Skopje
21.11.2018 - 19:51

Кучешка спална соба во центарот на Кичево

Објектот во кој порано беше сместена Службата за општестевно книговодство (СОК) во Кичево се користи како сврталиште на бездомните кучиња. Некогаш низ овие врати влегуваа...

Меѓународен параглајдерски натпревар на Попова Шапка

Мартин Јовановски e севкупен победник на Параглајдерскиот натпревар „Љуботен опен 2018“ кој деновиве се одржа на Попова Шапка, кој воедно го освои првото место...

ООУ „Браќа Миладиновци“ од Куманово одбележа 65 години од постоењето

Eднo од најстарите училишта во Куманово, но и во државата ООУ „Браќа Миладиновци“ од Куманово деновиве (23 мај) прослави голем јубилеј - 65 години...

Дивите депонии најголем проблем

Комуналните претпријатија предлагаат агресивни кампањи за издигање на јавната свест на граѓаните за чиста животна средина, за да се промени сликата за Македонија, која...

Обилните врнежи ги поплавија плажите во Дојран

Пред само еден месец реконструираната рекреативна патека долж Дојранското Езеро како и плажите, повторно се под вода поради покачувањето на нивото на водата од...

Прекин во снабдувањето со вода на дел од Гостивар

Гостиварското јавно комунално претпријатие „Комуналец“ за утре најави повеќечасовен прекин во снабдувањето со вода за пиење на дел од градското подрачје. Причината како што...

„Етно вешта жена“ денеска во селото Чемерско

Таму каде што се вештите жени на Македонија секогаш има добра дружба, забава со богата културно уметничка програма и прекрасна храна. Така беше и денеска...

Земјотреси во Охридско-преспанскиот регион

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион регистрираше по полноќ Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите биле на 85 километри југозападно...

Дехари ги најави идните проекти пред граѓаните на Кичево

Градоначалникот на Општина Кичево, Фатмир Дехари имаше отчет за сработеното во изминатите шест месеци и ги најави проектите кои треба да се реализираат до...

Сончево и потопло со мала до умерена облачност

Сончево и потопло со мала до умерена облачност. Попладне во јужните делови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневните температури ќе...