2 C
Skopje
16.12.2018 - 16:35

Средношколски протест во Тетово поради загаденоста на воздухот

Средношколците од паралелките на македонски јазик во Тетово се собраа на протест на плоштадот во знак на револт поради долготрајното загадување на воздухот и...

Матна водата за пиење од струшкиот водовод

Поради обилните врнежи од дожд, кои деновиве го зафатија Струшкиот регион дошло до нарушување на квалитетот на водата за пиење од градската водоводна мрежа...

Сменети имињата на училиштата во Дебар

Официјално се сменети имињата на училиштата во Дебар, беше соопштено на денешните пригодни програми организирани по повод 28-ми ноември – Денот на незвисноста на...

Несовесни граѓани крадат расни кучиња во Кавадарци и се изживуваат врз нив

Несовесни граѓани крадат сортни кучиња и се изживуваат врз нив, реагираат љубители на животни од Кавадарци. Според нив, мачителите ги врзувале кучињата за нога...

Намалена видливост поради магла на патот Тетово-Попова Шапка

На патниот правец Тетово-Попова Шапка поради магла има намалена видливост од 20 до 30 метри, соопшти попладнево Авто мото сојузот на Македонија. На останатите патишта...

Одбојкарски турнир на ветерани во Тетово

Здружението на спорски ветерани „Шарпланинец“ од Тетово и Федерацијата на спортски ветерани на Македонија, в сабота организираат одбојкарски турнир за ветеранки и ветеранки насловен...

Предадена во употреба реновираната зграда од Даночното одделение Кичево

Денес и официјално во употреба беше предадена реновираната зграда од Даночното одделение на Управата за јавни приходи-Кичево. На овој чин присуствуваше и директорката на Управата...

Битола останува без градски превоз?

Доколку во најскоро време не најдат заеднички јазик, лесно може да се случи Битола за брзо време да остане без градски линиски превоз и...

Елените ќе се вратат во Националниот парк Галичица

Репродуктивен центар на елени, изградба на арборетум, подобро управување со пасиштата и зачувување на биолошката разновидност во Националниот парк Галичица, се дел од активностите...

Селектирањето стаклени амбалажи во пораст

Селектирањето на стаклениот амабалажен отпад е во пораст. Над 140 тони стаклен отпад биле собрани за еден месец од контејнерите за селектиран отпад во...