16.1 C
Skopje
26.4.2019 - 0:26

Улицата „Гоце Делчев“ доби целосно нов лик, ќе се реконструира и кејот на реката...

Една од најстарите и најурбани улици во Кичево, која може да се види и на првите разгледници од овој град, улицата „Гоце Делчев“, доби...

Почна Страдалната – Страстната – Велика седмица

Последната седмица пред Велигден (Пасха) е Страдална или Страстна седмица, Седмица на маките (страст е црковно-словенски збор и значи: мака, страдание). Страдалната седмица ја...

Црковно народен собир кај манастирскиот комплекс „Еленец”

Традиционалниот собир на манастирско-туристичкиот комплекс “Еленец“ во село Цера кој трае со години и денеска по повод христијанскиот празник „Покров на Пресвета Богородица" ги...

Екстремно намален водостојот на Сатеска кај Ботун

Водостоите на реките се во рамките на повеќегодишниот просек за февруари со исклучок на Сатеска на мерното место кај Ботун каде нивото е за...

Учениците утре се враќаат на настава

По три недели зимски одмор, околу 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и 20.000 првачиња утре ќе се вратат на настава за второто полугодие...

Променливо облачно со локален дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд и услови за ретки грмежи, претежно во планинските региони. Ќе дува умерен северен ветер,...

Снег, ветер и магла на Шапка, Тетово, Гостивар, Маврово, Крива Паланка

Врнежи од снег со среден интензитет и засилен северен изутринава има на Попова Шапка, во Гостивар и на планинскиот превој Ѓавато, а со послаб...

Топењето на снегот го наполни со вода речното корито на Студенчица

Високите температури кои деновиве владеат со земјава предизвикаа забрзано топење на снегот на планините, а како резултат на интензивното топење на белата покривка, за...

Расте бројот на склучени, но и разведени бракови во Македонија

Бројот на склучени бракови во Македонија бележи пораст, но зголемување има и кај бројот на разведени бракови, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика...

Снегот го отежнува сообраќајот, застој на неколку патни правци

Снегот што од синоќа интензивно паѓа предизвика застои во сообраќајот на неколку патни правци, особено во западна Македонија. АМСМ и ЈП Македонијапат информираат дека од...