15 C
Skopje
24.9.2018 - 4:11

Избор на најубаво велигденско јајце во Кичево

Во црковниот храм„ Свети Петар и Павле“ во Кичево денеска се оддржа традиционалниот избор на најубаво украсено велигденско јајце,најубава торта,најубава погача,најубав цртеж, а се...

Кавадарчани постпразнично се „омрсија“ со смрчки

Берачите на смрчки во Кавадарци добиваат само по 300 денари за килограм, но ако ги однесат во Битола може да заработат уште 500 денари...

Одземени 34 возачки заради возење под дејство на алкохол во Прилеп

Секторот за внатрешни работи Битола викендот казни 38 учесници во сообраќајот кои возеле под дејство на алкохол. По предходно изготвен план на Одделението за Полиција...

Повторно искршени жардиниери на плоштадот во Струмица

Непознати сторители вчера повторно искршиле жардиниери на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица. Од ЈПКД „Комуналец“ соопштуваат дека е извршена санација на штетата, а искршените жардиниери...

Десетти хуманитарен концерт вечерва во Кичево

Вечерва со почеток во 19,30 часот, во големата сала од Центарот за култура во Кичево, ќе биде одржан десетиот хуманитарен концерт. Во изминатите години...

Празноверието ќе ги истреби лилјаците од Темната пештера

Лекот направен од еден лилјак потопен во литар масло кој отстојал три недели лечи увоболка, а пак крв од лилјак капната на вратот помага...

Изгореа ли и плановите за реконструкција на „Копанки“

Само во случај доколку ПСД „Пелистер“ ѝ го отстапи домот на општината, дали под концесија или во владение, тие ќе можат со пари од...

Фабрики го освојуваат шумскиот простор на Сува Гора

Од 2012 година постојано се сечат борови дрва на единствениот шумcки предел на Сува Гора, планина по должината на левата страна на автопатот Скопје...

Невреме во демирхисарско, Слепче погодено од град

Доцна попладнево демирхисарскиот крај  го зафати силно невреме со врнежи од дожд и град. Во селото Слепче кое е најпогодено од невремето, врнел град којшто...

Заврши првата смена од летниот камп по веронаука во Рајчица

Во манастирот „Свети Ѓорги Победоносец“, во селото Рајчица кај Дебар заврши првата од предвидените осум смени од годинашниот летен камп по веронаука. Сестра Ефимија од...