6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:24

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина и Александар

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006“ од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1150...

Се полни прилепското езеро за наводнување, ќе се обновува испустот на бараната

До април водостопанското претпријатие „Прилепско поле“ очекува да се наполни прилепското вештачко езеро за наводнување на површините, главно, со тутун. Според Ѕвонко Талески, раководител на...

Се чисти коритото на градската река во Кичево

Минатата недела започна чистењето на коритото на градската река во Кичево, а истовремено се собира ризлата што беше фрлена на градските улици за време...

Штипската болница треба да биде готова до 2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека болницата во Штип продолжува да се гради и треба да биде завршена во 2020 година. – Добивме...

Во општина Гевгелија регистрирани 28 лица заболени од грип

Според бројот на евидентирани 28 лица заболени од грип до истекот на петтата недела од 2019 година, општина Гевгелија е рангирана во групата на...

Времето сончево со мала облачност и со слаб променлив ветер

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и со слаб променлив ветер.  По одделни котлини во утринските часови ќе има појава на магла. Утринската...

Одбележан Денот на руската дипломатија во Битола

Денеска во Битола, пред споменикот Руски крст, традиционално беше одбележан Денот на руската дипломатија. Пред споменикот, почит изразија амбасадорот на Руската федерација во Македонија,...

Нова снежна покривка на Голак

Од синоќа Голак е под нова снежна покривка. Температури околу нулата кои синоќа беа измерени во Делчевско придонесоа делчевската планинска убавица повторно да биде...

Бактериолошки неисправна водата од повеќе чешми и водоводи во кичевијата

Отсекот за здраствена екологија од Кичево, ги известува жителите од повеќе селски населби и градот, дека бактериолошки е неисправна водата на повеќе чешми и...

ИЈЗ: Регистрирани 1.252 заболени од грип, два смртни случаи за три дена

Во текот на изминатата недела (од 28 јануари до 3 февруари), се регистрирани 1.252 заболени од грип, што е речиси двојно зголемување споредено со...