16 C
Skopje
21.9.2018 - 23:56

Се разгорува битката за фотелјата на прв пензионер во Битола

Единствено нешто што засега не го посакуваат пензионерите во Битола е да се повторат сликите од пред осум години, кога полицијата или приватните обезбедувања...

Филипче од Охрид: Историски момент за Република Македонија

Охрид е меѓу првите градови каде веќе се одржува прославата „Македонија во ЕУ и НАТО“ организирана од Владата во 15 градови низ земјата по...

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ го празнува својот патрон

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ денес ќе го одбележи својот патрон Петровден. По тој повод во храмот ќе биде отслужена Света...

Македонистичка вечер на тетовскиот државен универзитет

По пауза од осум години апсолвирањето на уште една нова генерација студенти-македонисти на Државниот Универзитет во Тетово се заокружи со одржување на Македонистичка вечер....

Протестен марш против неконтролираната урбанизација на охридското крајбрежје

Активисти и поддржувачи на повеќе еколошки здруженија и граѓански иницијативи утре повторно ќе го кренат својот глас против неконтролирана урбанизација на охридското крајбрежје. Тие...

„Лето без пожари-2018“ во Општина Кичево

На барање на Подружницата на македонски шуми „Лопушник“-Кичево, а во соработка со полициската станица од овој град, денес се одржа состанок на сите структури...

Одбележување на 113 годишнината од смртта на Христо Узунов

Пред споменикот во село Цер утре ќе се одбележи 113 годишнината од смртта на Христо Узунов и неговите соборци. Како и претходнитте години така и...

Невреме во демирхисарско, Слепче погодено од град

Доцна попладнево демирхисарскиот крај  го зафати силно невреме со врнежи од дожд и град. Во селото Слепче кое е најпогодено од невремето, врнел град којшто...

Во Прилеп одбележани годишнините од смртта на Гоце Делчев, Пере Тошев и Јосип Броз...

Со полагање на цвеќиња, делегации од ЛС, од Сојузот на Борци, од ОУ„Гоце Делчев“ денеска одбележаа годишни од смртта на Гоце Делчев, Пере Тошев...

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните и јужните делови ќе има локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневните температури ќе...