15.8 C
Skopje
20.4.2019 - 14:53

Нивото на Охридско Езеро 20 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридско Езеро е 20 сантиметри над дозволениот максимален водостој, соопшти УХМР.   Хидролошките мерења покажуваат дека е згфолемено и нивото на Дојранското Езеро, еден...

Претставен литературниот портрет на афористичарот Миле Ѓорѓијоски

Литературниот портрет на Миле Ѓорѓијоски, насловен „Во сатирата е вистината“, беше претставен синоќа пред голем број љубители на афоризмот во малата сала од...

Пожари на неколку локации во Македонија

Во текот на вчерашниот ден регистрирани се три пожари, од кои два во Скопско и еден во делчевско Звегор, кои по интервенции на бригадите...

Зголемен бројот на питачи на улиците во Тетово и Гостивар

Последниве десетина дена зголемен е бројот на на питачи низ тетовските и гостиварските улици. Најчесто пред верските објекти и на пазарите можат да се...

Создадена визија за Шар Планина во наредните 20 години

Македонското еколошко друштво и други невладини организации го завршија проектот од кој произлезе студија со препораки наречена „Визија за Шар Планина во 2038 година“....

Изгаснати пожарите во Велешко

Доцна синоќа околу 21 часот целосно беше изгаснат големиот шумски пожар во близина на Богомила и спасен манастирот кај месноста викана „Неделна вода“. Во...

Тетовските пожарникари бараат плати како колегите низ Македонија

Синдикатот на тетовските пожарникари одржа прес-конференција на која објавија и обвинија дека општина Тетово е меѓу ретките во Македонија која не им дава плати...

Во Крива Паланка поставени три слободни интернет зони

Поставени се три слободни зони со безжичен интернет на територијата на општина Крива Паланка. Слободните „wi-fi“ зони  се лоцирани на централниот градски плоштад кај градскиот парк, плоштадот „Карпошово востание“ пред зградата...

Грипот не попушта во Гостивар, ретка заразна болест во Тетово

Оваа сезона на грип Гостивар во повеќе наврати го држеше неславниот рекорд на општина со најмногу заболени во Македонија. Невообичаено за месец мај, во...

Прекин на сообраќајот на патот Пршовце – Јегуновце

Прекин на сообраќајот денеска ќе има на патот Пршовце - Јегуновце поради негово асфалтирање, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ посочуваат дека сообраќајот на...