Макрадули и Коцевски разговарале за можноста за отворање депонија за Вардарскиот регион

За ставањето во функција на автоматската мониторинг станица Велес 2, лоцирана во дворот на детската градина Тунел, која е дел од официјалната државна мрежа...

Во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп одбележан Денот на артилерискиот баталјон

Во касарната „Мирче Ацев“ денеска беше одбележан Денот на артилерискиот баталјон. На манифестацијата по повод годишнината од формирањето на артилерискиот баталјон присуствуваа претставници на...

Снежни навеви на патот Маврово-Галичник

Снежни навеви има на патниот правец Маврово-Галичник. Екипи на ЈП Македонија пат работат на расчистување н целосно оспособување за сообраќај на овој патен правец. Работите,...

Ќе се конзервира најголемиот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“

Ќе почнат активностите за заштита на непроценливо вредниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“. Обезбедени се околу 300 000 денари за почетните активности, реагираа...

Бесплатна бања за 29 пензионери од Кичево

Дваесет и девет пензионери од Кичево денеска заминаа на бесплатна бањско-климатска рекреација во Дебарски бањи, каде ќе престојуваат 7 дена. Пензионерите кои утринава заминаа...

Одрони на магистралата А3 на патниот правец Делчево – Кочани

По интензивните врнежи од дожд што го зафатија источниот регион, од утрово повторно е забележлива појава на одрони. Возачи информираат дека голема карпа од...

Ромското знаме се развиори пред Општина Кичево

Во организација на ромската младина „Бела Кула“ од Кичево, за Меѓународниот ден на Ромите 8 април, ромското знаме по втор пат се разиори пред...

За само една недела осум нови заболени од морбили во Струга

Осум нови заразени од морбили се регистрирани последната недела на подрачјето на општина Струга, со што бројката се искачи на 49 заболени, информира денеска...

Со јапонски средства подобрени условите во ОУ„Добре Јованоски“

Со средства од Јапонската амбасада е реновирано дел од ОУ „Добре Јованоски“ во Прилеп со што се подбрени условите за настава. По тој повод...

Изменет сообраќаен режим на делницата Миладиновци-Куманово

Од денеска до четврток ќе има промена на режимот на сообраќај на делницата Миладиновци – Куманово, кај старата наплатна станица Романовце. Причината за изменетиот сообраќаен...