16 C
Skopje
19.9.2018 - 9:32

Ковачевски: Во РЕК Битола нема криминал и корупција

РЕК Битола ги отфрла сите обвинувања од вчерашната изјава на Христијан Мицкоски за наводен криминал, корупција и непотизам во работењето на нашиот најголем електро-енергетски...

Охрид преполн со туристи, се бара легло повеќе

Охрид шпицот на летната туристичка сезона го дочекува исполнет со гости, како оние што летуваат тука преку аранжмани на странски тур-оператори, така и со...

Дојран се наполни со туристи за Илинден

Десетина илјади туристи од земјава и од околните држави, претежно од Србија и Грција, денеска го наполнија Дојран како што доликува за главна туристичка сезона. Туристите дојдоа...

Чекалните во кичевската болница како во 19 век

И покрај надежите на граѓаните на Кичево дека по 30 години конечно ќе биде завршена новата болница, сепак нивните очекувања не се остварија а...

Коњаницата „Бигорски манастир- Патот на црешовото топче“ продефилира низ Кичево

По Кичевската и Мавровско-Реканската, денес низ Кичево продефилира и коњаницата„ Бигорски Манастир- Патот на црешовото топче“,која по деветти пат учествува во Илинденскиот марш. Оваа коњаница...

Одземени 34 возачки заради возење под дејство на алкохол во Прилеп

Секторот за внатрешни работи Битола викендот казни 38 учесници во сообраќајот кои возеле под дејство на алкохол. По предходно изготвен план на Одделението за Полиција...

Донација од 80 илјади долари за училиштето „Ристо Ристески Ричко“ во Прилеп

Средното училиште „Ристе Ристески – Ричко“ од Прилеп доби нова најсовремена опрема за изведување практична настава од електротехничкаструка, како и целосно реновирање на просториите...

Традиционално рели на планината Плачковица

Десетто традиционално рели ќе се одржи утре и задутре на планината Плачковица. Влатко Хилјадников од клубот „Астибо Екстрем“ вели дека очекуваат над 130 учесници со...

Сушица се наполни со вода

Самото име на градската река во Кичево, Сушица, асоцира на суво корито, со малку вода, а во поголем дел од годината и со целосно...

По 50 евра за најдобрите ученици во Битола

Најдобрите 17 ученици, од средните училишта во Битола, кои минатата учебна година, постигнаа најдобри резултати на државните натпревари по повеќе наставни предмети, меѓу кои:...