6 C
Skopje
17.11.2018 - 1:51

Никнаа првите куќи од проектот „Златен рид“

По речиси шест години чекање, неколкумина сопственици почнаа со изградбата иако и сѐ уште не се создадени сите неопходни услови за градење Првите индивидуални куќи...

Мостот на Крива Река во Довезенце шест години стои паднат

Жителите на кумановското село Довезенце поради паднатиот мост на реката Крива Река која што селото го дели на два дела во последните шест години...

Селото Довезенце го одбележа празникот Спасовден

Жителите на кумановското село Довезенце и годинава го одбележаа големиот христијански празник Спасовден. Прославата традиционално и оваа година се одржа во пазувите на планината Еленац...

Грмотевици, пороен дожд и силен ветер најавува УХРМ за утре

Нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавува за утре УХМР. Според метеоролозите, локално процесите се очекува да бидат поинтензивни. -...

Аница Трајкоска е „Вешта жена-2018“ за Кичево

На седумнаесеттата по ред манифестација „Вешта жена 2018“ за Кичево, што се одржа синоќа, а на која присуствуваа над 300 посетители и гости, Аница...

Балканска промоција на минијатурниот казан на саемот во Белград

На неодамна завршениот меѓународен фестивал на храна што се одржа во Белград, на кој беа присутни претставници од повеќето земји од регионот, нашата земја...

Одбележан патронот на манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Кнежино

Манастирот „Свети Ѓорѓиј Победоносец“ во село Кнежино, денес го одбележа својот патрон, кај народот познат како„ Ѓурѓовден“. Во манастирската црква беше отслужена Света Божествена Литургија...

Кичево зафатено од силно невреме

Во раните попладневни саати, Кичево и околината ги зафати силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд, силни електрични празнења и ...

Офанзива на грчкиот јазик на југот од нашата држава

Од неодамна стивнаа жестоките дебати за Законот за употреба на јазиците во врска со двојазичноста и воведувањето на албанскиот јазик како службен на целата...

Кинеските производи ја истиснаа вранештичката керамика

Како што поминуваат годините, така верниците ги менуваат навиките и кинеските евтини производи, кои се доминантни на нашиот пазар, целосно го истиснаа земјеното дуле,...