25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 12:34

О.У. „Браќа Миладиновци“ во Струга одбележа 45 години постоење

Со пригодна програма основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга, вчера го одбележа својот јубилеј – 45 години успешно постоење и едукација на многу генерации...

Сообраќајот на патот Штип – Радовиш во прекин во двата правци

Сообраќајот на магистралниот пат Штип – Радовиш кај месноста Пилав Тепе од 13 часот е во прекин во двете насоки поради минирање, информира АМСМ. Сообраќајот...

Саем за вработување и кариера во Кичево и промотивен настан вмрежување

Денеска и утре, Општина Кичево организира Саем за вработување и кариера  и промотивен настан вмрежување. На саемот за кариера се очекува присуство на  голем...

Отворена нова градинка во Пробиштип

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска присуствуваше на отворање на новиот објект „Детелинка“ на детската градинка „Гоце Делчев“ во Пробиштип. - Раниот...

Работници нема ниту за лек

Во градот под Пелистер во овој момент најдефицитарни се келнерите, готвачите, браварите, возачите, таксистите, лимарите, водоинсталатерите, паркетарите, електричарите, продавачите... Иако кога пред десетина години го...

Офицерите од Кичево со врвни резултати на Државниот натпревар во гаѓање со пиштол

На Државниот натпревар во гаѓање со пиштол, што се одржа во Велес, во организација на резервните офицери на Македонија, екипата од Кичево се врати...

Расправа за национлната стратегија за развој на концептот на едно општество и интеркултурализмот

Во рамкит на серијата средби со цел нацрт верзијата на „Националната стратегија за развој на концептот на едно општетсво и интеркултурализмот во Република Македонија“...

Основците од ОУ„ К.Ј.Питу“ и средношколците од ОСУ „Дрита“ најдобри на Општинскиот натпревар по...

На Општинскиот натпревар по прва помош за основните и средните училишта што денес се одржа на кејот на реката Сушица во Кичево, зедоа учество...

Вандали дивееја на Градското Шеталиште

Синоќа во Градското шеталиште беа целосно оштетени две канделабри и околни дрвја од страна на засега непознати лица. Утринава, екипи од ЈКП „Комуналец” и Општина...

Реконструкцијата на патниот правец Прилеп – Вештачко езеро

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, претседателот на Советот во општината и претставници од Собранието на Република...