10.4 C
Skopje
18.3.2019 - 23:46

Температури под нулата измерени во Берово и Струмица

Температури под нулата утринава се измерени во Берово и Струмица, а во останатите градови низ државата утринските температури не се повисоки од 10 степени. Управата...

Изгореа ли и плановите за реконструкција на „Копанки“

Само во случај доколку ПСД „Пелистер“ ѝ го отстапи домот на општината, дали под концесија или во владение, тие ќе можат со пари од...

Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

Неколку еколошки здруженија испратија допис до претседателот на Владата Зоран Заев и од него бараат да се прогласи мораториум на сите крајбрежни и урбани...

Бездомни кучиња деновиве често ги плашат жителите на Тетово

Деновиве жителите на Тетово се соочуваат со поголеми глутници на кучиња скитници кои се движат низ градските улици. Честите случаи на движење на бездомните...

Ќе се реновира детската градинка „Олга Мицеска“ во Кичево

Најстарата детска градинка во Кичево, „Олга Мицеска“ која е отворена пред педесетина години и во која се сместени 160 деца на возраст од 9...

Благодарници на крводарителите од Кичево за нивните јубилеи

Општинската организација на Црвениот крст Кичево, со мала свеченост денес го одбележа Денот на Црвениот крст на Македонија. На одбележувањето присутните најпрво ги поздрави...

Невреме во демирхисарско, Слепче погодено од град

Доцна попладнево демирхисарскиот крај  го зафати силно невреме со врнежи од дожд и град. Во селото Слепче кое е најпогодено од невремето, врнел град којшто...

Магистралниот пат Кочани-Македонска Каменица кај Истибања во прекин

Магистралниот пат Кочани - Македонска Каменица кај селото Истибања од 17.10 часот е во прекин. Авто мото сојузот на Македонија попладнево соопшти дека сообраќајот се...

Снегот заглави возила на патот Дебар – Маврови Анови

Неколку возила се заглавени на патот Дебар - Маврови Анови поради големи снежни наноси. На патот стојат заглавени автомобили и товарни возила. Патници излегуваат...

Света Пречиста Кичевска ги собра верниците за денешниот празник

Манастирот Света Пречиста Богородица Кичевска, денес го слави својот патрон, раѓањето на мајката божја. По тој повод во овој манастир се одржa голем црковно-народен...