Почнува карневалот во Струмица

Со предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на карневалистите и кревање на знамињата на државата, ЕУ, FECC и карневалското знаме, официјално...

Укината забраната за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар-Кичево

Укината е забраната за тешки товарни возила на патен правец Гостивар-Кичево преку планински премин Стража, соопштија од ЈП Македонијапат. Наведоа дека забраната е укината во 14.15 часот. 

Во прекин сообраќајот на патот Охрид-Битола кај Опеница

Во прекин е сообраќајот на магистралниот пат Охрид - Битола кај село Опеница. Како што соопшти АМСМ, сообраќајот е во прекин од 11.10 часот поради...

Шеесет учесници на Меморијалниот планинарски марш „Сашо Костадиноски“

Шеесет членови од три планинарски друштва од Кичево, Битола и од Гевгелија, зедоа учество на вториот Меморијален планинарски марш организиран во чест на прерано...

Денот на Европа одбележан во Куманово

Денеска во Куманово во организација на Европското движење во Република Македонија, Општината Куманово и Инфо – точката од Куманово, со низа настани беше одбележан Денот на...

Во Неготино отруени и затруени неколку кучиња

Здружението „Срце за животните-Тиквеш” од Кавадарци денеска алармираше дека е расфрлан отров низ Неготино, при што затруени и отруени се неколку кучиња. Од Здружението порачуваат...

Од 5 ноември повторно ќе профункционира јавниот градски превоз во Кочани

Од 5 ноември во Кочани повторно ќе започне да функционира јавниот градски превоз, што беше прекинат на почетокот на август годинава. По реализираната јавна набавка,...

Македонија има потенцијал за бањски и СПА туризам

Македонија има над 65 извори на термални води, но наместо за бањски лекувалишта и велнес центри ги користи за загревање оранжерии и други видови...

Прием на карневалските групи во Струмица со присуство на министри и амбасадори

Повеќе министри, амбасадори и дипломатски претставници вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приреди градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и...

Протестен марш против неконтролираната урбанизација на охридското крајбрежје

Активисти и поддржувачи на повеќе еколошки здруженија и граѓански иницијативи утре повторно ќе го кренат својот глас против неконтролирана урбанизација на охридското крајбрежје. Тие...