26.9 C
Skopje
19.7.2019 - 19:29

Спасени двајца параглајдеристи кои паднаа на непристапен терен на Галичица

Двајца параглајдеристи кои паднаа денеска попладне на непристапен терен на планината Галичица се извлечени со помош на специјалци и хеликоптерите на МВР, по што...

Со обраќањето на евроамбасадорот Жбогар започна нова кампања за поголема еко-свест

Евроамбасадорот Самуел Жбогар со обраќање во Охрид денес го промовираше почнувањето на новата еколошка кампања „За чисто како дома исто“ која има за цел...

„Битолски весник“ прослави 55 години од основањето и издавањето на првиот број

Редакцијата на „Битолски весник“ свечено го обележа јубилејот 55 години од основањето и излегувањето на неговиот прв број.  Редакцијата на „Битолски весник“ од 1964 година...

Битолски весник слави 55 години постоење

Денеска Битолски весник го слави својот 55 роденден. На денешен ден, поточно, на 29 април 1964 година Битолски весник го отпечати првиот број. На 29...

Стотици верници на Плаошник го дочекаа Христовото воскресение

  Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква. Стотици христијани вчера вечер се собраа и го дочекаа Христовото воскресение на...

Облачно време со локални врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, во јужните делови со локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен, а во горниот тек на Повардарието...

Граѓаните да внимаваат и да пријават пожари, Инспекторатот со засилени контроли

Владата на Република Македонија најостро го осудува палењето стрништа или оган на отворен простор што предизвикуваат пожари, и воедно упатува апел дека институциите редовно...

Сончево и топло време со слаб до умерен ветер

Времето денеска во земјава ќе биде сончево и потопло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Утринските температури на места ќе се...

Голем шумски пожар близу РЕК „Осломеј“ во Кичево

Голем шумски пожар, што гори од синоќа, се уште е активен во северниот регион на општина Кичево, во близина на РЕК „Осломеј” до селото...

Топло време со умерена облачност и слаб ветер, попладне со дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност и со слаб ветер од западен и југозападен правец. Утринската температура ќе се...