6 C
Skopje
15.2.2019 - 23:10

Поради снег забрана за камиони на патот Маврово -Дебар

Поради интензивни врнежи од снег утрово е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Како што информираат...

Гостивар завиен во црно, денеска комеморативна седница во Советот на општината

Синоќешната вест за 14-те загинати патници Гостиварци во автобуската несреќа на патот Скопје-Тетово, ги потресе жителите на првиот град на Вардар. Многумина на социјалните...

Најстудено во Маврово и Лазарополе -12 степени

Во голем дел од земјава утрово се измерени температури под нулата. Најстудено било во Маврово и Лазарополе -12 степени целзиусови, -8 во Крушево и...

Кавадарци ја откажа манифестацијата по повод Свети Трифун

Кавадарци ја откажа денешната манифестација по повод Свети Трифун поради тешката сообраќајна несреќа на патот Скопје-Тетово во која загинаа 14 лица. – Ова е голема...

Поставени табли со новото име и на граничниот премин кај Делчево

На граничниот премин кај Делчево денеска беа сменети таблите со новото уставно име на Македонија- Република Северна Македонија. Новото име, Република Северна Македонија стапи на...

Бактериолошки неисправна водата за пиење во кичевско

По втор пат за многу краток период, Отсекот за хигиена и здравствена екологија од Кичево, информира за бактериолошки неисправна вода за пиење во повеќе...

Кај пет лица во Струмица потврден вирус на „свински грип“

Кај пет лица од Струмица е потврдено присуство на вирусна инфлуенца од типот АХ1Н1, познат како „свински грип“, по земените примероци од брисови по...

Се бара име за најкрупниот балкански рис заловен во НП „Маврово“

Викендов близу селото Сенце, во НП „Маврвово“ беше заловен уште еден балкански рис, шести по ред од кога започнаа истражувањата со методот на радиотелеметрија...

Алкохол и волан – лоша комбинација која најчесто завршува фатално!

Од возачите во Македонија 80 проценти барем еднаш во животот возеле под дејство на алкохол, а пет отсто тоа го прават чето, покажало истражувањето...

Променливо облачно со локален слаб снег во северозападните и северните делови

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален слаб снег во северозападните и северните делови. Ќе дува засилен северен ветер. Утринската температура ќе се...