26.5 C
Skopje
16.6.2019 - 13:31

Чествување за Рацин на планината Лопушник

На планината Лопушник, денеска, со посета на спомен обележјето ќе биде одбележана 76-годишнината од смртта на Коста Солев Рацин, кој сѐ уште под неразјаснети...

Се интезивираат активностите за доградба на конаците на манастирот Трескавец

Во полн ек се активностите за реконструкција на конаците на манастирот Трескавец, кои треба да бидат завршени за три месеци. Во ова денеска, како...

Дваесет и трети Меморијален планинарски марш „Цвеќе за Рацин“

Во организација на ПСД „Бистра“, ПЕД „Ендорфини“ и извидничкиот одред „Мирко Милески“, сите од Кичево, по дваесет и трети пат беше организиран Меморијалниот планинарски...

„Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Кри Тинг“ денес во Кичево

Денес во Кичево се организира инфо-сесија на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност - Кри Тинг“, што го спроведува фондацијата „Метаморфозис“...

Најава за изградба на големи капитални објекти во Кавадарци

По реконструкцијата на патната делница на влезот во Кавадарци кај Росоман која овозможува поголема безбедност во сообраќајот на овој фрекфентен патен правец, градоначалникот на...

Петнаесетти јубилејни „Поречки средби“ во село Модриште

Здружението на граѓани „Поречки средби“ денес по петнаесетти јубилејен пат ги организира Поречките средби, кои годинава се одржаа во село Модриште. Главната цел е...

Традиционална манифестација „Сквер арт“ во Ресен

На плоштадот во Ресен, денес се одржува традиционалната манифестација „Сквер арт“. 20-тина ученици од ликовната секција при Домот на културата „Драги Тозија“, на отворен...

О.У. „Браќа Миладиновци“ во Струга одбележа 45 години постоење

Со пригодна програма основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга, вчера го одбележа својот јубилеј – 45 години успешно постоење и едукација на многу генерации...

Сообраќајот на патот Штип – Радовиш во прекин во двата правци

Сообраќајот на магистралниот пат Штип – Радовиш кај месноста Пилав Тепе од 13 часот е во прекин во двете насоки поради минирање, информира АМСМ. Сообраќајот...

Саем за вработување и кариера во Кичево и промотивен настан вмрежување

Денеска и утре, Општина Кичево организира Саем за вработување и кариера  и промотивен настан вмрежување. На саемот за кариера се очекува присуство на  голем...