10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 16:50

СИРИЗА: Нова демократија дозволи употреба на уставното име на Македонија

Грчката владејачка партија СИРИЗА упати остри критики до опозициската Нова демократија, заради учеството на Македонија под уставното име на настан во Брисел, организиран од...

Остра реакција на „Македонски манифест“: Премиере, немојте да правите злосторство

„Македонски манифест“ вчера со отворено писмо се обрати до премиерот Заев и до министерот за надворешни работи Димитров нагласувајќи дека за македонските граѓани единственото...

БПЦ не го издржа притисокот од црковни Москва и Белград

Дали откажувањето на БПЦ од чинот на чествувањето на јубилејот - 1.000 години од основањето на древната Охридска архиепископија на 27 и 28 мај...

Реконструкција за ефикасност наместо за партиски математики

Логичното прашање што се поставува при секоја реконструкција на влада е која е целта на таквиот чекор. Во конкретниот случај, прашањето е дали реконструкцијата...

Нашиот џокер е меѓународното право

Целокупната домашна стручна, научна, правна и академска јавност во изминатиот период безброј пати укажуваше дека најсилното оружје до кое треба да се држи Македонија...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот и тие се од суштинско значење за Грција, а другата...

Опозицијата најави голем протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на 2 јуни во Скопје пред Владата на Република Македонија ќе организира народен протест, синоќа по седницата на Централниот комитет на партијата најави...

БЕСА на Гаши ќе раководи со Министерството за култура

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе...

Ѕанакопулос: Има напредок, но не сме блиску до договор

Во тековните разговори со нашите соседи имаме направено значителен напредок, но сѐ уште не сме блиску до исходот од преговорите и постигнување договор, рече...

„Ловџијата“ Амди Бајрам влегува во Владата

Нови коалициски партнери во Владата ќе бидат БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам. - Имаме постигнато договор со БЕСА...