21.8 C
Skopje
24.7.2021 - 10:26

Лидерите од Брдо-Бриони разговараат за интегрирање на регионот во ЕУ

Подобрување на меѓусебната поврзаност во политичка, економска, инфраструктурна и безбедносна смисла во контекст на стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е во фокусот на...

Министерски работен ручек на маргините на Самитот на Брдо Бриони Процес

Колку повеќе зборуваме со еден глас и си помагаме едни со други во регионот, толку побрзо ќе одиме сите напред. Натпреварот во реформи, во...

Иванов ги пречека учесниците на состанокот во процесот Брдо-Бриони

Во скопскиот хотел „Александар Палас“ попладнево почна состанокот на лидерите на земјите во Процесот Брдо-Бриони. Учесниците на почетокот ги пречекаа македонскиот претседател Ѓорге Иванов, како...

Мицотакис: Без промена на уставот, нема решение за проблемот со името

Решение не може да постои без претходно соседната земја да го промени нејзиниот устав и комплетно и неповратно да ги отстрани сите елементи на...

Солун нова попатна станица во разговорите со Грција

Кратката изјава што посредникот Метју Нимиц ја даде завчера во Виена по заедничката средбата со шефовите на дипломатиите на Грција и на Македонија, Никос...

Туск на средбата со Заев проговори на македонски (видео)

Чувствувам промена во политичкиот менталитет во Македонија и вистинска волја за придвижување на евроатлантската интеграција. Гледам храбро лидерство насочено кон иднината. Препораката од ЕК...

Шекеринска: Влезот на Македонија во НАТО ќе роди нова надеж на Балканот

Бараме поддршка од САД за Македонија да добие покана за членство во НАТО оваа година, зашто еден таков пробив може да има позитивно влијание,...

Османи: Македонија наскоро ќе стане дел од Јадранско – Јонскиот макро регион

Очекувам набрзо да се приклучиме на Италија и на останатите земји во Јадранско - Јонскиот макро регион, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар...

Русија и Македонија на агендата на министерскиот состанок во НАТО

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО денеска се среќаваат во Брисел, за последен пат пред самитот во јули. Министрите ќе го отворат...

Коѕијас го брифирал Столтенберг за текот на преговорите за името

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас го известил генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за текот на преговорите за името, објави грчката новинска агенција...