24.8 C
Skopje
27.7.2021 - 9:59

Се прецизираат техничките детали за телефонскиот разговор на Заев и Ципрас

Премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас немале телефонски разговор во текот на вчерашниот ден во врска со евентуалниот договор за...

Најавуваните разговори на Заев и Ципрас во неизвесност?

Останува неизвесно дали и кога македонскиот премиер Зоран Заев ќе се слушне со неговиот грчки колега Алексис Ципрас и дали како што беше најавувано...

Нови министри и коалициски партнери во реконструкцијата на Владата

Четворица нови министри и четворица нови заменици-министри во рамки на реконструкцијата на Владата избра синоќа македонското Собрание. За нова министерка за правда е избрана Рената...

Заев: Не шпекулирајте за јазикот и идентитетот, тоа носи проблеми

Немојте да шпекулирате дека некој нешто прави во четири очи.  Зоран Заев секогаш кога разговарал соопштувал во јавноста. Никола Димитров секогаш кога разговарал соопштувал во...

Владата повикува на одговорно политичко однесување

Во овие моменти не треба да се подлегнува  на шпекулации. Одговорното политичко однесување на сите политички фактори во двете земји е од најголема корист...

Грчки владин претставник: По се изгледа се оддалечува можноста за договор следните денови

По се изгледа се оддалечува можноста за договор во следните денови за решавање на спорот со името, коментира претставник на грчката влада, јави агенцијата...

Груби: Опозицијата да ги поддржи реформите и решавањето на спорот со името

Пратеникот на ДУИ Артан Груби даде поддршка на Владата и на изборот на новите министри, но од собраниската седница исто така ја повика опозицијата...

Иванов: Ставот за „ерга омнес“ не е насочен против интеграцијата во ЕУ и НАТО

Претседателот Ѓорге Иванов побара од премиерот Зоран Заев да ги достави предлогот за водење на преговори со уставна основа, нацртот на договорот, како и...

Вуцис: Само со исполнети предуслови, договорот ќе се ратификува во грчкиот Парламент

Атина, 1 јуни 2018 (МИА) - Само доколку се исполнат и завршат сите предвидени услови од договорот, тогаш ќе се ратификува од парламентот, рече...

Заев: Можно е да добиеме и датум за ЕУ и покана за НАТО

Можни се, достижни се и датум за ЕУ и покана за НАТО, изјави премиерот Зоран Заев, на форум „Една година влада – осврт на...