24.8 C
Skopje
18.6.2021 - 13:49

Ѕанакопулос: Атина направи отстапки, сега на ред е Скопје

Во преговорите, грчката страна направи отстапки, сега е време и поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор, вели портпаролот...

Коѕијас за името утре ќе разговара и со Столтенберг

Прашањето за името, грчко-турските односи и двајцата грчки војници што се наоѓаат во турски затвор, се очекува да бидат темите, според грчките медиуми, за...

Туск доаѓа да нѐ увери оти најсигурен партнер ни е ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, од вторникот неделава ја почна својата турнеја низ Западен Балкан, како подготовка на самитот што ќе се одржи...

За Македонија има само едно решение

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очекува прашањето за името меѓу Македонија и Грција да биде решено во наредните 15 дена. И додека политички кругови...

Грчки медиуми: Клучна средба во Виена, спорно – опсегот на употреба

Како клучна и решавачка, грчките медиуми ја карактеризираат денешната средба во Виена на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и...

Во Виена нова рунда преговори за името

Шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска попладне во Виена ќе имаат средба со медијаторот на Обединетите...

Грчко МНР: Хан да престане да ги поткопува преговорите и да дава погрешна слика

Грчкото Министерство за надворешни работи, попладнево преку соопштение реагираше на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан повикувајќи го да престане да дава погрешна слика за преговорите. -...

Димитров: Консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен и просперитетен Балкан

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска од Стразбур порача дека консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен, мирен и просперитетен Балкан.  Во обраќањето на...

Заев: Посакувам, но не верувам дека за две недели ќе се реши спорот за...

Премиерот Зоран Заев не верува дека за две недели може да се реши спорот за името, коментирајќи ја изјавата на еврокомесарот за проширување Јоханес...

Формирана Група Охрид за поддршка на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

Групата Охрид за поддршка на Република Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и ЕУ ја промовираше денеска премиерот Зоран Заев на заедничката...