38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 15:42

Хаѕидакис: Владата се согласи да постои македонски јазик и македонска националност

Владата прифаќа македонски јазик и македонска националност, а тоа воопшто не е сложено име, вели потпретседателот на опозициската Нова демократија, Костис Хаѕидакис во интервју...

Реформите во правосудството меѓу главните сектори во Планот 18

Реформи на правосудството е еден од доминантите сектори во Планот 18, чија драфт верзија денеска пред невладиниот сектор ја презентираше вицепремиерот задолжен за европски...

Тивката улога на САД за Македонија

За само неколку дена, редица високи американски функционери отворено ги истакнаа своите заложби за надминување на спорот со Грција и за прием на Македонија...

Кој сака да го демонтира НАТО?

Долгогодишните европски сојузници на САД остануваат збунети, не знаејќи како да се постават во новиот светски поредок, кој од „прво Америка“ се трансформира во...

Охрабрувачки почеток што отвора порти за автокефалност?

Досега Грчката црква ја игнорираше МПЦ-ОА, солидаризирајќи се со Српската православна црква, но имаше и ригиден став околу придавката „македонска“ во името на МПЦ....

Османи: Наредните часови се клучни за исходот од преговорите за името

Наредните часови ќе бидат клучни за исходот од преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот околу името, но прерано е сė уште...

Грчки владин претставник: За жал некои играат игри

Некои, за жал, инсистираат да играат игри, коментира грчки владин претставник за грчката новинска агенција АНА-МПА, во врска со вчерашното соопштение од македонското МНР. -...

САД ги охрабруваат Скопје и Атина да најдат заемно прифатливо решение

САД ги поддржуваат преговорите и ги охрабруваат властите во двете земји да најдат заемно прифатливо решение, вели претставник на Стејт департментот одговарајќи на прашање...

Решението ќе биде брзо, но квалитетот е пред роковите

И додека јавноста во Македонија и Грција калкулира со времето кога би се остварил телефонскиот разговор или евентуалната средба меѓу премиерите на Македонија и...

Кукан: Мицотакис рече дека нема да биде целосно негативен кон компромисот за името

Словачкиот европратеник од ЕПП и чест медијатор во македонската политика, Едуард Кукан, на конференција во Брисел со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, порача...