25.8 C
Skopje
22.6.2021 - 11:52

Да не се блокира патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

НАТО да го врати пристапниот процес на Македонија под ФИРОМ, а формалното членство да се случи дури откако ќе се постигне договор за името....

Ќе ги усогласат ли претседателот и премиерот стратегиските интереси на Македонија

Таму каде што се најпотребни кохабитација, меѓусебна координираност и усогласеност, како што е случајот за прашањето за спорот за името меѓу Македонија и Грција,...

Промената на уставното име е главната разлика меѓу Скопје и Атина

Грчкото барање за промена на уставното име и 17 мај како датум што може да биде клучен за евентуално решение доколку се одржи средба...

Заев за командант Хоџа: Може да помогне доколку се појават екстремистички групи

Џезаир Шаќири може многу да помогне доколку се појават одредени екстремистички или радикални групи на територијата каде што живее, каде што го познава теренот,...

Коблер: Решението за името треба да биде прифатливо за двете земји

Решението за името треба да биде прифатливо за двете земји, а важно е Македонија да продолжи со реформите на кои е фокусирана, истакна австриската...

Адвокатската комора доби нов претседател

Адвокатот Љубомир Михајловски е новиот претседател на Адвокатската комора на Македонија. Тој претходно беше директор на Царинската управа, а во периодот од 2004 до...

Радев на чествувањето на Денот на бугарската армија во Ново Село

Со високи воени почести, интонирање на химните на Македонија и на Бугарија, положување венци и цвеќе пред споменикот на загинатите војници закопани на бугарските...

Одбележан Денот на македонската полиција

На градскиот стадион во Штип вчера припадниците на македонската полиција, во состав на одбележувањето на седми мај - Денот на македонската полиција, ѝ презентираа...

Законот не ги свирка свиркачите

Додека во Европската комисија најавуваат воведување нов сет законски мерки со кои значително ќе се зголеми нивото на безбедност и заштитата на свиркачите, во...

Грчки медиуми: Заев ќе се сретне со Ципрас во обид за конечно решение за...

Тет-а-тет средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас би требало да се одржи на 17 мај, на маргините на...