25.8 C
Skopje
28.7.2021 - 11:33

Шаусбергер: ЕУ да даде зелено светло за преговори со Македонија

Земјите членки на ЕУ, а пред сė „скептиците и кочничарите“ од Франција, Холандија и делумно од Германија, на Самитот на Унијата следната недела, треба...

Холандија се согласи Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ

Холандскиот парламент даде зелено светло за отворање на преговорите за пристапување на Македонија кон ЕУ, јави албанската телевизија Топ Ченел. Според истиот извор, холандските пратеници...

Мицотакис: Овој договор може на крај да ги отруе односите на двата народa

Договорот наместо да ги подобри, може да ги влоши односите меѓу двете земји и двата народa, смета претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис. Во говорот...

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција...

Мицкоски: Референдумот мора да биде обврзувачки и демократски

Потпишаниот договор со Грција е капитулантски чин со кој е прифатен ултиматумот на Грција и сто проценти од нивните барања. Тој ја обврзува само...

Повторно протест против договорот за името пред македонското Собрание

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на...

Франција не попушта, се противи Македонија да добие датум за преговори со ЕУ

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму...

Коѕијас: Посакувам Договорот од Преспа да е светол пример за решавање на проблемите во...

Посакувам договорот од Преспа да се имплементира и да биде светол пример за решавање на проблемите во нашиот регион, рече шефот на грчката дипломатија...

Мавраганис: Без 180 гласа за Договорот, владата ќе падне

Коалициониот партнер во грчката влада, Независни Грци, не отстапува од барањето, Договорот со Македонија, во грчкиот парламент да се ратификува со зголемено мнозинство од...

Хан преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот во Собрание

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. - Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот...