24.8 C
Skopje
18.6.2021 - 13:25

Иванов бара да биде информиран за текот на преговорите за името

Претседателот Ѓорге Иванов нема информација за договорената рамка за надминување на спорот за името, на која вчера се повика министерот за надворешни работи Никола...

Димитров: Стартот на преговори не е исто што и пристапувањето во ЕУ

Треба да има јасна дистинкција дека стартот на преговори не е исто што и пристапувањето во ЕУ, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров...

Г.г. Стефан: Постоењето на МПЦ не е закана за другите помесни цркви

Чествувањата по повод јубилејот, 1.000 години од формирањето на Охридската архиепископија, продолжија и вчера со Света архијерејска литургија одржана во катедралната црква „Света Софија“...

Рамка што треба да се доработи

Од Брисел вчера стигна информација дека министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас постигнале рамка за компромис за спорот за името, а...

Збунувачките сигнали од Европа

За краток временски период од Европа пристигнаа спротивставени пораки во однос на Македонија. Најпрво нашата земја доби чиста официјална препорака од Брисел и многу...

„Скај“: Неколку фази до комплетен договор за името

Доколку премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во клучниот телефонски разговор во следните денови стигнат до решение за името и...

Анкета: Речиси половина македонски граѓани задоволни, половина незадоволни од работата на Владата

Вкупно 49 отсто од граѓаните се задоволни од работата на Владата во изминатата година, наспроти 47 отсто кои се незадоволни, покажуваат резултатите од новата...

Кнајсл: Постигнат е важен напредок во преговорите за името

Австриската министерка за надворешни работи на ЕУ, Карин Кнајсл, порача дека е постигнат важен напредок во спорот за името, и посочи дека регионот на...

Хан: Решение за името ќе биде пресврт за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот твитер профил порача дека ЕУ е охрабена од последната рунда преговори помеѓу Скопје и Атина за спорот за...

Димитров за АНА-МПА: Преговорите се во крајната фаза

Проценка дека преговорите се наоѓаат во крајната фаза, изразува шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА по завршувањето...