29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:04

Очекувања, резултати, замки, надежи…

Една година подоцна, граѓаните на Република Македонија можат да ги споредат и измерат очекувањата и резултатите од работата на актуелната влада, но и вниманието...

Зошто да брзаме кога ЕУ закочува

Длабоките поделби во ЕУ тлеат уште од поодамна, што беше јасно манифестирано и преку брегзит и излегувањето на Британија од Унијата. Деновиве и нашите...

Нова демократија бара одговори од Ципрас

Грчката опозициска партија Нова демократија бара одговори од грчката Влада за вчерашните ставови на премиерот Зоран Заев, изнесени на прес конференцијата во Скопје во...

Грчка Влада: Договор се уште нема, но има одлука од Патријаршијата за црквата на...

Нова демократија не треба да брза. До овој момент не постои никаков договор, велат од кабинетот на грчкиот премиер во одговор на прашањата од...

Иванов се огласи за името

За претседателот Ѓорге Иванов не е прифатливо решение за името ерга омнес, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Република Македонија. - Ставот на претседателот...

Анкета: Илинденска помалку прифатлива од Горна

Мнозинството македонски граѓани би се изјасниле против предлогот Република Илинденска Македонија, доколку тој би бил ставен на референдум како опција за промена на уставното...

Џафери: Коалицијата ќе одлучи кога Законот за јазиците ќе оди во „Службен весник“

Законот за јазиците ќе биде испратен во „Службен весник“ во соодветно време, повтори вчера претседателот на парламентот, Талат Џафери, на средбата со новинарите, истакнувајќи...

Македонија ќе отвора конзулат во Малта

Во рамките на официјалната посета на Република Малта, премиерот Зоран Заев вчера остварил средба со тамошната претседателка Марија Прека на која се разговарало за...

Новородена нација во предлозите на Атина

Ситуацијата речиси е апсурдна. Со влезот во НАТО и некогаш во ЕУ најверојатно дека македонската држава ќе добие нешто вредно, ќе се нареди во...

Македонскиот пат е меѓународното право

Во недостиг од официјални информации што значат последните изјави и што треба правно да се усогласи, кога сосема јасни се одредбите на меѓународното право,...