Прв круг од претседателските избори на 21 април, втор на 5 мај?

Се разгледува можноста првиот круг од претседателските избори да се одржи на 21 април, а вториот на 5 мај, а изборите да се распишат...

Џафери: Можен е импичмент за Иванов

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери денеска на прес-конференција информира дека вчера ги потпишал указите и до Службен весник ги доставил законите за...

Ципрас: Сигурен сум дека ова што го правиме е правилно

Ви се обраќам на сите вас и ве повикувам да застанете пред вашата совест, но и пред интересот на земјата и народот, и слободно...

Македонска лекција за британскиот брегзит

Гласањето во македонскиот парламент за преименување на државата, со што се отстранува најголемата пречка за интеграција во евроатлантските институции претставува доказ дека и навидум...

Иванов: Законите за јазиците и за ратификација се противуставно објавени

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од...

Германските Зелени со критики до Вебер

Групата на германската зелена партија во Европскиот парламент го повика Манфред Вебер, кандидатот на Европската народна партија (ЕПП) за претседател на ЕК, јасно да...

Иницијативата за нов референдум за името помина во две собраниски комисии

Иницијативата за собирање потписи за дополнителен референдум во врска со името, чиј овластен поднесувач е лидерот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, вчера помина...

Курц: Важно беше да се реши спорот за името на Македонија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, од говорницата на Европскиот парламент, утрово го поздрави враќањето на Западниот Балкан во центарот на европските преокупации и ја истакна...

Започна расправата во грчкиот Парламент за доверба на Владата на Ципрас

Со говор на грчкиот премиер Алексис Ципрас, попладнево започна расправата во грчкиот Парламент за гласање на доверба на Владата. Претседателот на Парламентот Никос Вуцис на...

Коцијанчич: ЕУ ги следи националните процедури

ЕУ го поддржува договорот од Преспа и внимателно ги следи националните процедури што треба да се спроведат за негова имплементација, изјави вчера портпаролката на...