13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:28

Пласница со најниска, Македонски Брод со највисока излезеност

Во трите општини од Кичевско–Бродскиот регион каде што гравитираат три општини и каде што тече гласањето за претседателските избори, излезеноста е различна. Во Општина Кичево...

ДИК: Излезеноста до 10 часот е 6,05 проценти

Државната изборна комисија денеска на прес-конференција соопшти дека до 10 часот излезеноста на гласачките места е 6,05 проценти. -До ДИК пристигнаа 75,28% од вкупниот број...

МОСТ: Отворени се сите гласачки места, освен едно во Студеничани 

Според информациите од набљудувачите и регионалните координатори, отворени се сите гласачки места на кои МОСТ има распоредено свои набљудувачи, освен гласачкото место 2344 во...

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим...

Алексов: Сите гласачки места се отворени навремено и нема проблеми

Граѓанската асоцијација МОСТ денешното гласање за избор на нов претседател на државата го следи со над 1.500 набљудувачи. Претседателот на МОСТ, Дарко Алексов, посочи дека...

Изборите ги следат 3.150 домашни и 419 странски набљудувачи

Претседателските избори во земјава ги следат 3.150 домашни и 419 странски набљудувачи, како и 20 странски новинари, акредитирани од ДИК. Од домашните најголем број набљудувачи...

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново...

Гласањето почна навреме и се одвива тековно и без проблеми

Гласањето на сите избирачки места во земјава во првиот круг од претседателските избори почна навреме. Од Државната изборна комисија информираат дека досега гласањето се...

Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници

Заедно со претседателските избори денеска се одржуваат и предвремени локални избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар. Според заклучениот избирачки список на Државната...

Граѓаните го избираат петтиот претседател

Во Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ...