18 C
Skopje
23.9.2018 - 5:07

Собранието изгласа доверба на Владата по дванаесетчасовна расправа

Владата на Република Македонија вечерва ја доби довербата од пратениците. Четириесет гласови „за“ недоверба на Владата беа од опозицијата, 62 пратеника од владејачкото мнозинство...

Љубе Бошковски ќе биде советник за странски инвестиции во кабинетот на Заев

Љубе Бошковски ќе биде посебен советник за странски инвестиции во Кабинетот на премиерот Зоран Заев. Бошковски бил прворангиран од пријавените кандидати кои ги исполнуваат условите...

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Охрид

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на...

Балканот стана терен за тестирање на новата Студена војна

Русија, наводно, го проширува своето влијание, зголемувајќи ги етничките тензии во балканските држави кои сакаат да и се приклучат на Европската унија, со што...

Власта и опозицијата си ја префрлаат одговорноста за економската состојба

Критики до власта за неисполнети ветувања од изборната програма и за влошувања на состојбата во економијата, упатија пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната интерпелација...

Нимиц со писмо ги потсети Димитров и Коѕијас за ставовите од Виена

Писмо со точките за кои има согласување и точките за кои има разлики во преговорите за името, испратил медијаторот Метју Нимиц до шефовите на...

Почна собраниската расправа за интерпелација на Владата

Почна собраниската седница за интерпелација на Владата поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во образложението на барањето за гласање доверба на Владата потпишано од 41 пратеник од...

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за...

Седница за гласање доверба на Владата

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 42. седница на која на дневен ред е барањето за гласање доверба на Владата поднесено...

Пападимулис: Не треба да ја изгубиме можноста за решение на името

Со Владата на Заев се отвори прозорец на можности за решение и не треба да ја изгубиме шансата, вели потпретседателот на европскиот Парламент и...