0.6 C
Skopje
19.11.2018 - 13:05

Одгласи од потпишувањето на Договорот во Преспа во светските медиуми

Светските агенции со посебно внимание ја пренесоа веста за потпишувањето на Договорот со кој Македонија и Грција го решија 27 годишниот спор за името. Грција...

Заев: Избравме решение што нè обединува

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала...

Потпишан договорот за името

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас,  денеска во Преспа го потпишаa договорот постигнат меѓу двете земји во...

Бошњаковски: Ова е историски момент за двете земји, за Балканот, за Европа

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и...

Конечниот договор за името се парафира во Преспа

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа треба да го потпишат...

Грчкиот парламент не и изгласа недоверба на владата на Ципрас

Со 127 гласа за и 153 против, грчкиот парламент ја отфрли иницијативата на опозициската Нова демократија за недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас. Гласаа...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан...

Продолжува расправата во грчкиот Парламент, се гласа недоверба на Владата

Во грчкиот Парламент пред 10 часот по локално време почна третиот дел по поднесеното барање од Нова демократија за гласање недоверба на Владата. Договорот...

Договорот за името ќе се потпише утре

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет...