5 C
Skopje
17.11.2018 - 6:20

Бугарско МНР: Време е политичката елита на Македонија да покаже зрелост

Веруваме дека демократијата е вкоренета во општеството на Република Македонија. Референдумот е највисок демократски чин - со изразената волја на оние кои учествувале во него...

Референдумот низ призмата на светските агенции

Светските агенции во своите утрински извештаи му даваат забележлив простор на вчерашниот референдум во Македонија, оценувајќи дека Договорот од Преспа е се уште актуелен,...

Ванхауте: Не губете време и пари на нови избори, рашавајте ги проблемите

Поранешниот посредник на ЕУ во преговорите за Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, синоќа на својот фејсбук-профил им честиташе на мнозинството граѓани што го поддржаа...

„Политико Европа“:Неизлезноста е ризик за Договорот со Грција

Весникот Политико Европа, влијателен во високите дипломатски и одлучувачки сфери во Европската Унија во својот уреднички коментар утрово се осврна на исходот од вчерашниот...

Европските социјалдемократи го осудуваат „опортунизмот и национализмот“ на опозицијата

Социјалдемократската група во Европскиот Парламент им честита на македонските граѓани за нивната поддршка за Преспанскиот договор и смета дека цензусот не бил постигнат поради...

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со...

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање...

Столтенберг: Сите лидери и партии да се ангажираат конструктивно и одговорно

Генералниот секретар на НАТО повтори дека вратите на Алијансата остануваат отворени за Македонија, но дека сите национални процедури мораат претходно да се завршат. - Го...

Заев: Овој резултат обврзува да ја однесеме Македонија во ЕУ и НАТО

На референдумот гласаа повеќе од 650 илјади граѓани и повеќето од 90 отсто гласаа „за“. Со тоа порачаа дека Македонија треба да го прифати...

Дерковски: Еден од условите не е исполнет и на референдумот не е донесена одлука

Државната изборна комисија вечерва на прес-конференција соопшти дека на референдумското прашање „за“ гласале 500.323 или 91,25 проценти, а „против“ 31.886 граѓани или 5,82 проценти. Излезеноста,...

Нова демократија: Ќе сториме сè Договорот од Преспа да не стапи во сила

Нова демократија ќе вложи секаков можен напор за да не стапи во сила национално штетниот Договор од Преспа, соопштуваат од грчката опозициска партија во...