6 C
Skopje
15.11.2018 - 1:26

Протестите пред Собрание разбиени со солзавец и шок бомби, има повредени

Полицијата вечерва употреби солазавец и шок бомби за да ги растера демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието поради потпишаниот договор со Грција за конечно...

Димитров: Договорот е клуч кој отвора врата кон ЕУ

Договорот е клуч кој отвора врата кон ЕУ, а пак земјите членки ќе ја препознаат шансата да обезбедат иднина за Унијата, порача денеска министерот...

Мицкоски: Македонија се соочува со предавство и капитулација

Со крст, на кој пишуваше дека на денешен ден е погребана Република Македонија и молитва на свештеници од битолската епархија,...

Одгласи од потпишувањето на Договорот во Преспа во светските медиуми

Светските агенции со посебно внимание ја пренесоа веста за потпишувањето на Договорот со кој Македонија и Грција го решија 27 годишниот спор за името. Грција...

Заев: Избравме решение што нè обединува

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала...

Потпишан договорот за името

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас,  денеска во Преспа го потпишаa договорот постигнат меѓу двете земји во...

Бошњаковски: Ова е историски момент за двете земји, за Балканот, за Европа

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и...

Конечниот договор за името се парафира во Преспа

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа треба да го потпишат...

Грчкиот парламент не и изгласа недоверба на владата на Ципрас

Со 127 гласа за и 153 против, грчкиот парламент ја отфрли иницијативата на опозициската Нова демократија за недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас. Гласаа...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан...