Пред финалната рунда, уште куп предизвици

И покрај манифестацијата на ентузијазам и брзањето на македонската владејачка гарнитура за конечно усвојување на спогодбата од Мала Преспа и префрлање на топката во...

Објавен јавен повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија

Согласно Одлуката на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесена на последната седница одржана на 22.12.2018 година, а врз основа на член 17, ВМРО-ДПМНЕ денес објавуви...

Заев: Не постои можност некој да го смени Договорот од Преспа

Сите одлуки што се носат од македонските институции се засекогаш, порача премиерот Зоран Заев, во интервјуто за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон“. -Процесот во нашите...

Што симболизира цитирањето на Глигоров

Најпрво претседателот Иванов во своето традиционално годишно обраќање во Собранието го цитира Глигоров, за потоа и премиерот Заев во своето обраќање на социјалните мрежи,...

Заев: Ќе сторам се да обезбедам двотретинско мнозинство за уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе стори се да обезбеди двотретинско мнозинство за поддршка на уставните амандмани, за кои е закажана пленарна седница...

Независни Грци ќе ја напуштат владата кога ќе дојде Договорот од Преспа

Кога и доколку дојде договорот, ние ќе си заминеме од министерствата, рече заменик министерката за одбрана на Грција, Мариа Коља-Царуха од редовите на Независни...

Спираки: Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа

Портпаролката на Нова демократија и европратеничка, Мариа Спираки, во интервју за грчкото радио „Њуз247“, уште еднаш повторува дека Нова демократија нема да го ратификува...

Македонија влезе во годината на Преспа

Во агендата на македонската влада е предвидено до средината на јануари во Собранието да бидат изгласани уставните измени во согласност со одредбите од спогодбата...

„Катимерини“: НАТО бара Скопје и Атина брзо да завршат со обврските од Спогодбата од...

Во текстот под наслов „Скопје забрзува – не е исклучена можноста да го ратификуваат Договорот од Преспа до 10 јануари“, грчкиот весник „Катимерини“, ги...

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван со 151 глас

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото „Њуз247“, уште еднаш повтори дека во грчкиот Парламент постои...