11 C
Skopje
25.9.2018 - 9:32

Почна пленарната седница за распишување на референдум за името

Собранието на Република Македонија ја започна седницата за распишување на одлука за референдум за името. Иницијативата беше поднесена денеска од пратениците од СДСМ, ДУИ...

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ќе докажува дека референдумското прашање е манипулативно

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не ставија потпис на иницијативата за распишување на референдумот за името, која е поднесена во Собранието и која ќе биде разгледана...

Седницата за распишување на референдумот закажана за 15:30 часот

Иницијативата за распишување референдум за името потпишана од пратениците од владејачкото мнозинство-СДСМ, ДУИ и БЕСА е поднесена во Собранието на Република Македонија. Седницата за донесување...

Заев: Опозицијата да се вклучи и да ги повика граѓаните да излезат на референдумот

Премиерот Зоран Заев очекува поддршка од пратениците од владеачкото мнозинство во Собранието за отпочнување на иницијативата за референдумот. Од кумановско Черкези, премиерот повтори дека...

Заев-Ханеда: Договорот со Грција беше постигнат со голема храброст на двете влади

Амбасадорката на Јапонија во земјава, Кеико Ханеда на средбата денеска со премиерот Зоран Заев му честиташе за постигнатиот договор со Грција, посочувајќи дека по...

Членовите на ДИК дадоа свечени изјави

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска дадоа свечени изјави пред претседателот на Собранието Талат Џафери. Претседател на Комисијата е Оливер Дерковски, потпретседател Дитмире...

Иницијативата за распишување референдум веќе потпишана од СДСМ, ДУИ и БЕСА

Пратенциите од владејачкото мнозинство најавија дека претпладнево ќе ја достават иницијативата за распишување на референдумот за името до претседателот на Собранието, Талат Џафери....

Истекува рокот за распишување на референдумот

Собранието на Република Македонија се очекува денеска да има седница за распишување на најавениот есенски референдум за името. Оваа седница засега официјално не е...

Николоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди подобар договор со Грција

Доколку граѓаните и Собранието не го прифатат овој договор за името со Грција, идна влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе го препреговара договорот и убеден сум...

Катругалос: Националистите во двете земји не сакаат решение

Националистичките сили и во двете земји не сакаа решение, бидејќи се хранат од континуитетот на спорот. Секако, сфаќам дека многу обични луѓе, многу патриоти...