14 C
Skopje
21.9.2018 - 4:33

Георгиадис: Нема да има договор со Скопје

Панос Каменос се сили и вели дека нема да гласа, затоа што знае дека нема да има договор со Скопје, смета потпретседателот на грчката опозициска...

Грчката преговарачка страна нѐ носи на тенок мраз

Според експертите по уставно право, за државно име во меѓународното право одлучуваат единствено граѓаните/државјаните на државата, а не други држави или ООН. Оттаму невозможно...

Димитров: Нема да му вратам на Дачиќ за изјавата за Македонија

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров во интервјуто за белградската ТВ Н1 за време на неговата посета во Белград, изјави дека нема...

Османи: Остварени 90 отсто од реформите предвидени со Планот 3-6-9

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во пресрет на утрешното излегување на Извештајот за состојбите и напредокот на Република Македонија, на евроамбасадорот Самуел Жбогар...

Опасна замка на „временската рамка“

Вметнување „временска рамка или клаузула“ што ќе се однесува на евентуалното идно решение околу наметнатиот спор за името помеѓу Грција и Македонија беше новиот...

Европската комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонија?

Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонијa, во  нацрт-извештајот до кој дојде МИА. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент...

Коѕијас и Кумуцакос се испокараа за Заев

Последните јавно изнесени ставови на македонскиот премиер Зоран Заев, беа причина за нови препукувања меѓу власта и опозицијата во Грција. Одговорниот за надворешна политика...

Пендаровски: НАТО не е единствена, но е најдобра алтернатива за Македонија

После сите компаративни анализи што може да ги извлечеме на таа тема, не можам да видам дека постои друга организација, во некој друг регион...

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот...

Шекеринска: Случувањата во Сирија ќе имаат влијание и врз Македонија

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа...