-4 C
Skopje
18.2.2019 - 8:04

Тројна закана за напредокот на Балканот кон ЕУ и НАТО

Напредокот на Балканот кон ЕУ и НАТО е соочен со тројна закана - руското влијание, внатрешните слабости на демократија на Западен Балкан и актуелната...

Проди: Македонија треба повторно да биде ставена во првиот ред за ЕУ

Република Македонија треба повторно да биде ставена во првиот ред за пристапување во Европската Унија, истакнал Романо Проди, поранешен претседател на Европската комисија и...

Славески: ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори. Уставните измени се апсолвирани и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги гласаат. Ова вечерва го изјави членот на ИК...

Пендаровски: Утре чекаме официјална најава за покана во НАТО

Утре чекаме чекаме официјална најава од седиштето на НАТО во Брисел дека на Македонија ќе и биде доделена официјална покана на следниот Самит на Алијансата...

Грчкиот парламент го одложи гласањето за ратификација на Договорот од Преспа за утре

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30...

Главоболките на Ципрас по ратификацијата на Преспанскиот договор

Дел од политичката јавност во Грција смета дека дека минатонеделната ратификација на Договорот од Преспа може да се претвори во пирова победа за премиерот...

Коѕијас: Денеска победи политиката на мирот

Само неколку минути откако јасно и гласно за време на гласањето во грчкиот Парламент извика: „Секако, ДА“, поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас...

Столтенберг нѐ покани во НАТО, на кое му го предвиде и крајот?

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја покани Македонија да се зачлени во воената алијанса на која ѝ се наѕира крајот на постоењето, а...

Министерот за екологија Дураки одби да даде изјава на македонски јазик

При вчерашната посета на селата Неготино и Добридол, во општината Врапчиште, министерот за животна средна и просторно планирање Садула Дураки одби да даде изјава...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат расправата за уставните амандмани да се пренесува во живо

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија остануваат на барањето комисиската расправа за уставните измени да биде пренесувана во живо, изјави координаторото на...