13.6 C
Skopje
19.7.2019 - 6:37

Лидерската средба на Заев и Мицкоски утревечер во Владата

Премиерот и лидер на СДСМ денеска информираше дека утре во 20 часот во Владата на Република Северна Македонија ќе оствари средба со претседтелот на...

Столтенеберг: Се очекува Македонија да биде поканета во НАТО на Самитот во јули

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтелнберг изјави денеска дека на Самитот на Алијансата во јули се очекува Македонија да биде поканета за преговори за...

Апсурдноста на грчкото ерга омнес

Грчкото барање за едно име за севкупна употреба или т.н. ерга омнес е бесмислено, ирационално и апсурдно во секоја смисла и спротивно на меѓународните...

Димитров се сретна со Хелбах и Осовски од германското МНР

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска имаше работна средба со ополномоштеникот на Сојузното министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција...

Почнува третата фаза за измена на Уставот

По усогласувањето, односно прифаќањето или одбивањето на предлозите од стручната јавност, претседателот на Собранието, Талат Џафери, потоа е должен во рок од 30 дена...

Кумуцакос: Бараме расправа во грчкиот парламент пред да се потпише договорот

Доколку Ципрас му се јави на Мицотакис да го информира за договорот за името, тогаш лидерот на опозициската Нова демократија ќе побара расправа во...

Кoѕијaс oд Виенa: Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри

Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри денеска, им рекoл шефoт нa грчкaтa диoлoмaтијa нa нoвинaрите кусo пред пoчетoкoт нa средбaтa сo македонскиот...

Туск-Столтенберг: Да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување...

Големи игри со иднината на спогодбата од Мала Преспа

По слабиот одзив на референдумот за спогодбата со Грција и во моменти кога трае внатрешна консолидација за ова прашање меѓу политичките фактори во Македонија,...

ДИК на седница ќе разгледува упатства во врска со претседателските избори

Државната изборна комисија на денешната седница ќе ги разгледа предлог-упатствата за гласање на немоќно или болно лице, за гласање на слепи лица и лица со...