14 C
Skopje
24.9.2018 - 6:24

Дијаспората не сака да ѝ биде одземен македонскиот идентитет

Никој од Македонија не може да ни каже дека немаме право да се изјаснуваме за македонскиот идентитет затоа што живееме надвор од земјата. Точно...

За Македонија има само едно решение

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очекува прашањето за името меѓу Македонија и Грција да биде решено во наредните 15 дена. И додека политички кругови...

Грчки медиуми: Северна Македонија е новото име, македонски јазик и македонски идентитет остануваат

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција,...

Димитров: Во идеално сценарио решение за името за два до три месеца

Во идеално сценарио решение за спорот со името може да се постигне во наредните два до три месеца, а итноста за решение е диктирана...

Коѕијас: Потребна е смелост да се надминат разликите со Скопје

Разликите со Скопје можат да се решат со смелост, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за германскиот весник „Шпигел“. -...

По лидерската средба нема решение за спорот со Грција

Реакциите на предлог-името од Зоран Заев - „Република Илинденска Македонија“, и во домашната и во грчката јавност, не говорат во прилог на увереноста на...

Димитров: Утре е многу важен ден

Утрешниот ден е многу важен, вели министерот Димитров во однос на средбата со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и медијаторот Метју Нимиц, закажана за...

СИРИЗА: Нова демократија дозволи употреба на уставното име на Македонија

Грчката владејачка партија СИРИЗА упати остри критики до опозициската Нова демократија, заради учеството на Македонија под уставното име на настан во Брисел, организиран од...

Предлогот „Република Илинденска Македонија“ неприфатлив за Нова демократија

Грчката опозициска партија Нова демократија соопшти дека името „Илинденска Македонија“ е неприфатлив предлог што ги поттикнува иредентистичките барања на Скопје. Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за...