5 C
Skopje
19.11.2018 - 23:48

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел...

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој...

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли...

Ципрас: Ќе биде голема победа за нас, ако добиеме одредница пред Македонија

Во преговорите не одиме да дадеме нешто, да го дадеме името Македонија, како што тврдат некои, одиме да земеме назад нешто што е дадено...

Клучна средба во Њујорк, Владата останува да предлогот

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција во четврток и петок ќе имаат нова средба со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, која ќе...

Дијаспората не сака да ѝ биде одземен македонскиот идентитет

Никој од Македонија не може да ни каже дека немаме право да се изјаснуваме за македонскиот идентитет затоа што живееме надвор од земјата. Точно...

И јазикoт и идентитетот во ЕУ под лупа

Каков ќе биде статусот на македонскиот јазик и на македонскиот идентитет ако во блиска иднина нашата земја стане членка на Европската Унија? Оваа дилема...

Заев: Предвремени избори во декември ако ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува волјата на гласачите

Очекувам пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат волјата на граѓаните на референдумот, во спротивно ќе употребиме друга алатка, предвремени парламентарни избори веднаш, најави вечерва...

Столтенберг: Ако Грција не го ратификува Договорот од Преспа, ќе го изгуби кредибилитетот

На сите мои политички средби во Скопје ми беше изјавено дека ако се гласа „за“ на референдумот, договорот ќе се имплементира, вели генералниот секретар...

Заев: Ако не се постигне решение, ќе ја донесеме Европа во Македонија

Доколку некако бидеме и понатаму блокирани пред НАТО и ЕУ, ние ќе мораме Европа да ја донесеме во Македонија, оти друго поинаку нема како,...

Пропаднаа големите очекувања на Вранишковски

Кон крајот на мај годинава, се одржа прославата на Македонската православна црква-ОА во Охрид, која беше еден од највеличествените настани во животот на црквата....