11 C
Skopje
15.11.2018 - 12:09

А да го прашаме прво големиот брат?!

ДАЛИ ПОЛИТИЧКИТЕ КОНСУЛТАЦИИ И БАРАЊЕТО ОДОБРУВАЊЕ ЗА СЀ И СЕШТО ОДНАДВОР ГО ПОТКОПУВААТ НАШИОТ СУВЕРЕНИТЕТ Впечатокот е дека и досега сите македонски влади, од независноста,...

Заев: Очекувам запазување на сите рокови околу носењето на уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев очекува да бидат запазени сите рокови за процесот за донесување на уставните амандмани, што се обврска согласно Договорот од Преспа. -Деловничките рокови...

Нацрт-амандманите за измени на Уставот до крајот на неделава во Собрание

Нацрт-амандманите за измена на Уставот на Република Македонија, согласно договорот од Преспа, што во себе ќе ги содржат и барањата на осумтемина пратеници од...

Џафери: Пратениците од опозицијата гласаа по сопствено убедување

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери смета дека пратениците од опозицијата кои дадоа поддршка за отворање на постапката за уставни измени гласале...

Заев ги слушна барањата за уставните нацрт-амандмани од новата пратеничка група

Премиерот Зоран Заев и владин тим ќе ги разгледаат  нацрт-амандманите на Уставот предложени од Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија". Заев попладнево...

Доставено барањето за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Претседателот на Собранието Талат Џафери до претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања го доставил барањето испратено од судот за одземање...

Мијалков упати отворено писмо до Мицкоски

Поранешниот директор на УБК, Сашо МИјалков упати отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Писмото ви го пренесесуваме во целост итегрално. Отворено писмо до...

Безусловна ли е поддршката на пребегнатата осумка?

Паралелно со подготовките на нацрт-амандманите за уставните измени со кои во Уставот на Република Македонија би требало да се имплементираат одредбите од спогодбата во...

Осуммината опозициски пратеници стануваат независни и формираат пратеничка група

Осумтемина опозициски пратеници, кои гласаа за пристапување кон уставни измени, попладнево до Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери доставиле известувања дека во...

Православната црква мора да има исти критериуми за сите народи

Ѓоко Ѓорѓевски, декан на Православниот богословски факултет во Скопје Во битката за границите и териториите на православните цркви се занемарува вистинската мисија на црквата...