Пендаровски-Помпео: Продлабочување на стратешкото партнерство со САД

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во „Вила Билјана“ во Охрид, го прими државниот секретар на Соединетите Американски Држави Мајк Помпео. Пендаровски рече дека посетата на државниот...

Државата не е влог за хазардните игри на политичките партии!

Според политичките аналитичари, ваквиот пристап е калкулантско-партиски, со тесни интереси, проследен со штетно политичко пазарење и со елементи на уценување и заложништво на националните...

УЈП не е истражен, туку даночен орган

Управата за јавни приходи не е истражен, туку даночен орган и неговата работа е да ги спроведува и да ги унапредува даночните цели, одговори...

Пратениците ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

  На дневен ред на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања повторно е закажана расправа за мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој е...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во своето обраќање пред Европскиот Парламент ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот...

Собранието се сведе само на протокол

Само краток поглед на собранискиот сајт остава впечаток како Собранието да е во своевидна предизборна хибернација, иако до најавеното распуштање на парламентот за предвремените...

Зибери ги повика Заев и Мицкоски на телевизиска дебата

Откако ја претстави агендата за првите 100 дена како премиер Албанец, Насер Зибери ги повика своите македонски политички противници на јавна дебата на ТВ:...

ЕП ќе гласа за Резолуцијата за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Европскиот Парламент попладнево ќе гласа за Резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да...

Амнестијата со двојна контроверзност

Моментално во Собранието постојат две паралелни иницијативи како да се спроведе амнестија. Едната е предлог-законот на групата пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, со кој се бара...

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа...