1.7 C
Skopje
18.1.2020 - 17:14

Пендаровски-Сасоли: Европската интеграција е наша долгорочна определба

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со Давид Сасоли, претседател на Европскиот парламент. На средбата, Пендаровски изрази задоволство за постојаната и отворена поддршка за европската...

Мицкоски попладнево ќе предложи технички министер за МВР

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе предложи нов кандидат за технички министер во Министерството за внатрешни работи, откако власта го одби предлогот Драган Ковачки...

Спасовски: Сите што се под некаква закана, се обезбедени

Сите за кои имаме сознанија, за кои има пријави, за кои има сериозни закани и имаме направено проценки дека треба да имаат обезбедување, се...

Заев: Спортските ветерани ќе добијат пензиско и здравствено осигурување и пензија по завршување на...

Со цел унапредување на спортските политики и улогата на државата во спортот и спортот во државата, со фокус на елиминирање на сите девијантни појави...

Владата го подготви ребалансот на буџетот, опозицијата обвини за шверцерски потег

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Фондот за здравствено осигурување и Агенцијата за вработување добија повеќе пари со најновиот ребаланс на буџетот што го...

Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, во неделното интервју на Радио Слободна Европа истакна дека знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, тие...

Тимоние: Во моментов најважно е успешно да се спроведат претседателските избори

Францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние денеска по завршувањето на свеченото затворање на обуката „Идентификување на потеклото на пожар-несреќен случај или кривично дело“ одговарајќи...

Заев: Процедурите треба да бидат исти за сите пратеници

Премиерот Зоран Заев вели дека Собранието вчера требало да ја следи досегашната пракса во однос на одлучувањето за одземање на имунитетот на пратеникот и...

Собранието ја заврши расправата по Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација

Собранието денеска во рамки на 90. седница ја заврши расправата по Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација, по скратена постапка во втора и...

Заев се сретна со Помпео: САД ќе продолжат да бидат поддршка за Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Мајкл Р. Помпео, во рамките на неговата еднодневна официјална посета на нашата...