16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 4:08

Заев ќе се обрати на Форумот за млади лидери во Нови Сад

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува на Четвртиот регионален форум за млади лидери во Нови Сад, Србија, каде што ќе се обрати на сесијата...

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите, вели претседателот Стево Пендаровски, надоврзувајќи се на изјавата во Нови Сад каде денеска кажа...

Пендаровски: Да не бев претседател и јас би се иселил од својата земја

Шансата да се задржат младите луѓе во регионот е во тоа Западен Балкан да почне да ги користи сопствените ресурси и да продолжи со...

Словенија ги повтори заложбите за интеграција на Македонија во ЕУ

Претседателот на Словенија Борут Пахор ги повтори заложбите за отпочнување на преговорите со Европската Унија. Ова беше истакнато на средбата со македонскиот претседател Стево...

Собранието се сведе само на протокол

Само краток поглед на собранискиот сајт остава впечаток како Собранието да е во своевидна предизборна хибернација, иако до најавеното распуштање на парламентот за предвремените...

Вучиќ: Му реков на Заев дека нема да има преговори

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференцијата со македонскиот претседател Стево Пендаровски, кој денеска беше во прва официјална посета на Белград, истакна дека не...

Заев – Вуцас: Австриската поддршка е константна

Австриската поддршка е константна и очекувано е остварувањето европските интеграции на Македонија како стратешки интерес. Ваков е заклучокот од средбата што денеска ја остварија...

Пендаровски се сретна со српската премиерка Ана Брнабиќ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба и со претседателката на Владата, Ана Брнабиќ. На средбата...

ЕУ не смее да заборави на Западен Балкан

Наш известувач од Белград, Милко Живковиќ Економската соработка, положбата на малцинствата и француската иницијатива за ЕУ беа главни теми на денешната средба помеѓу македонскиот претседател Стево...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, и заменик-министерот за надворешни работи надлежен за економска дипломатија, Костас Франкојанис, идната недела ќе ја посетат...