Џафери: Уставните измени ќе се комплетираат до средината на јануари

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери верува дека прашањето за уставните измени во врска со договорот со Грција ќе биде затворено до...

Договорот за името од утре влегува во собраниска процедура

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери за утре во 11 часот ја закажа седницата за предлог-законот за ратификација на Договорот со Грција,...

И германската влада поддржа почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската...

Заев и Ахмети ќе разговараат за можен консензуален претседателски кандидат

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети денеска во Клубот на пратениците треба да одржат средба во врска со претстојните...

Иванов: Со недобивањето датум за Македонија и за Албанија, Балканот влегува во нова неизвесност

Со недобивањето датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија кон ЕУ, Западниот Балкан влегува во нова неизвесност, истакна поранешниот претседател...

Џафери: Лидерите да најдат консензус за изборите додека трае вонредната состојба

Претседателот на Собрание во заминување, Талат Џафери, по состанокот на Советот за безбедност кај претседателот Пендаровски, посочи дека новите 14 дена вонредна состојба политичките...

Згуридис: Или ратификација со 180 пратеници или народот да одлучи

Нашата позиција е јасна и опфаќа две работи или 180 пратеници или народот, вели потпретседателот на Независни Грци, Панајотис Згуридис, во однос на ратификацијата...

Заев и Мицкоски на лидерска средба за иднината на СЈО

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Собранието треба да одржат лидерска средба на која,...

Шекеринска на средба со министри за одбрана во Брисел

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во седиштето на НАТО во Брисел учествува на министерски состаноци на Северноатлантскиот совет на Алијансата. Ова е второ...

Бошњаковски: Таблата пред Влада чинеше пет илјади денари

Таблата што е поставена пред Владата на Република Северна Македонија е мал тековен трошок за кој немало потреба од тендер, бидејќи чини 5.000 денари,...