3.6 C
Skopje
10.12.2019 - 7:41

Рускиот амбасадор му ја предаде на Заев нотата за прифаќање на новото име

Премиерот Зоран Заев синоќа го прими рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, кој му предаде копија од нотата на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација,...

Германските Зелени со критики до Вебер

Групата на германската зелена партија во Европскиот парламент го повика Манфред Вебер, кандидатот на Европската народна партија (ЕПП) за претседател на ЕК, јасно да...

Регионот си трасира заеднички пат до ЕУ

Оваа средба, како и иницијативите утврдени во планот за приоритетни мерки, воопшто не е алтернатива на аспирациите на сите земји од Западен Балкан за...

Столтенберг: НАТО ќе го поздрави напредокот на Македонија и ќе ја поддржи Украина

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО на претстојната дводневна средба ќе го поздрават напредокот на Македонија на патот кон членство во...

ОБСЕ: Предолго е времето меѓу поднесување на обвинение и неговото потврдување

Многу од обвиненијата поднесени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кон крајот на јуни 2017 година се потврдени пет-шест месеци подоцна што укажува дека е...

Пендаровски: Не очекуваме опструкции од новата грчка влада

Претседателот Стево Пендаровски, по смената на власта во Грција, не очекува пресврт од грчка страна во однос на Преспанскиот договор, но очекува, како што...

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

Десеттина часа пред истекот на рокот, до ДИК попладнево беа доставени кандидатурите за претседател на државата на Стево Пендаровски од СДСМ и коалицијата и на...

Дескоска: Сузбивањето на корупцијата дава резултат со обединети чинители

Корупцијата е присутна во сите држави без исклучок, како криминален и социолошки феномен, морален и етички проблем, во различен вид и интензитет, истакна министерката...

Заев – Чаба: Македонија е позитивен пример за регионот во решавање на отворените прашања

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорката на Канада во Република Македонија, со седиште во Белград, Кати Чаба,...

Жерновски-Жбогар: Чекориме заедно со младите Европјани

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, заедно со Амбасадорот на ЕУ во земјава, Семјуел Жбогар, имааа свои излагања на завршната церемонија на Skopje...