Заев: Сега е моментот да се искористи шансата за влез на Македонија во НАТО

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска имаше средба со проф. Фабрицио В. Лучиоли, претседател на Светската Атлантска Асоцијација (АТА) и делегација на Евро-Атлантскиот Совет...

Димитров од Помпео доби поддршка за Македонија во НАТО

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Вашингтон имаше официјална средба со државниот секретар Мајк Помпео, во текот на која неговиот американски колега...

Столтенберг: Македонија ќе се приклучи во НАТО по финализирање на договорот

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот...

Министерски состанок Македонија, Бугарија, Албанија и Грција во ноември во Солун

Министрите за надворешни работи на Македонија, Бугарија, Албанија и домаќинот Грција, на почетокот на ноември ќе одржат нова квадрилатерална средба во Солун. Според информациите на...

Каменос: Грчкиот народ ќе го има последниот збор

Споменувањето македонска нација е спротивно на кој било договор и го прави бесен грчкиот народ, кој ќе го има и последниот збор без разлика...

Заев бара средба со Иванов за изборот на нов гувернер

Премиерот Зоран Заев денеска изјави  дека одржал координација со парламентарната група и оти таа не го прифаќа Димитар Богов како кандидат за гувернер на...

Нимиц ќе им претстави правна форма со празни места на Димитров и на...

Правна форма, со празни места во спорните прашања, ќе им претстави медијаторот Метју Нимиц на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција,...

Шекеринска: Има многу аргументи во полза на инцијативата за предвремени парламентарни избори

Сериозно ќе ја разгледаме иницијативата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори, има многу аргументи и во полза на таквата иницијатива, изјави денеска вицепремиерката...

Али Ахмети: Да работиме во правец на мирот и стабилноста

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска гласаше на избирачкото место број 0816 во Зајас. По изјаснувањето Ахмети истакна дека ова е историски момент за...

Заев-Хан: Преспанскиот договор оди според планираното, сега е време за реформи

Поддршка за интеграциите кои земјата ја носат напред искажале еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,...