23.1 C
Skopje
23.7.2019 - 1:14

Популизмот да биде исфрлен од политичката практика

Популизмот не е новина на домашната политичка сцена. Како белег беше препознатлив во Македонија од осамостојувањето до денес. Минатата власт беше жестоко критикувана од...

Хан: Имате рандеву со историјата, затоа нема време за губење

Ајде да се зафатиме со работа, имате рандеву со историјата. Затоа нема време за губење. Ние сме само на почетокот од едно долго патување,...

Барањето за одземањето на имунитетот на Вељаноски вратено во Собранието

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Македонија, и претседателот на...

Големи игри со иднината на спогодбата од Мала Преспа

По слабиот одзив на референдумот за спогодбата со Грција и во моменти кога трае внатрешна консолидација за ова прашање меѓу политичките фактори во Македонија,...

ОБСЕ/ОДИХР/ПССЕ: Избори со мирен, уреден и транспарентен изборен ден

Вчерашните претседателски избори беа добро организирани, а гласачите слободно можеа да направат информиран избор меѓу кандидатите. Изборите беа спроведени добро. Фундаменталните слободи на собир...

Амнестијата и правото никако да се помират

Не е одреден краен рок за носење на законот за амнестија, но со оглед дека овој закон претставува услов за обезбедување двотретинско мнозинство при...

Дескоска: Измените на Законот за спречување на корупција на јавна расправа

Нов состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), менување на условите за именување претседател и членови на Комисијата, како и проширување на...

Бавноста на ЕУ го насочува Западен Балкан кон нови партнери

Доколку Европската Унија (ЕУ) не го забрза процесот за проширување на Западен Балкан, шесте земји од регионот, Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Босна и...

Амбасадорите претпазливи околу датумот

По завршувањето на евроизборите и на само еден ден пред добивањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава, стручната јавност, но и...

Исправени сме пред една од најголемите битки во нашата историја. Ова е пресуден момент...

Влатко Давидовски (Д-р Влатко Давидовски работи во областа на консалтингот за бизнис-трансформации при глобални корпоративни компании-лидери на светскиот пазар и има работно искуство повеќе од...