Бугарија в среда ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Парламентот на Бугарија в среда на пленарна седница треба да го ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Се очекува на ратификацијата на...

Мухиќ: Ќе гласам „за“ уставните измени

Пратеникот Ферид Мухиќ, од СДСМ денеска изјави дека ќе гласа „за“ уставните измени со цел промена на уставното име.  Мухиќ, кој до пред некој ден...

Шекеринска со писмо до колегите во НАТО бара поддршка за покана за Македонија

По постигнувањето на договорот со Грција, министерката за одбрана Радмила Шекеринска испрати писмо до министрите за одбрана на 29-те земји членки на НАТО, во...

Заев: Пратеници, да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална фејсбук-страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста што е пред...

Димитров во дводневна работна посета на Брисел

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Брисел. Тој денеска ќе се сретне со заменик-генералниот секретар на...

СДСМ ја разгледува листата со фаворити за претседателски кандидат

Премиерот Зоран Заев попладнево пред партискиот состанок, на кој се разгледуваат фаворитите за претседателски кандидат изјави дека имаат одлична листа на разгледување на фаворити...

Иванов-Гутереш: Македонскиот народ сам да ја донесе одлуката на референдумот

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 73. Генерално Собрание на Обединетите Нации, во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар...

Скандинавски, мирни, фер и демократски избори

Скандинавски, мирни, фер и демократски. Ова се оценките за вчерашните претседателските избори од учесниците во изборниот процес, организаторите и МВР. Прелиминарната оценка за изборите денеска...

ЕУ: Атина и Скопје заедно испишаа нова страница во заедничката европска иднина

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за...

Останува непознато за што разговараа Заев и Ахмети во Собранието

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска попладне по седницата за пратенички прашања во Собранието се сретна со коалицискиот партнер и претседател на...