-2 C
Skopje
23.2.2019 - 12:21

Мемеди: Интензивирање на разговорите за евентуално вклучување на Беса во Владата

Реџеп Мемеди, член на Централното претседателство на Движењето Беса и пратеник во Собранието денеска на прес-конференција изјави дека деновиве очекува интензивирање на разговорите за...

Ципрас: Договорот од Преспа дава нова перспектива за целиот регион

Пред една година можеби беше незамисливо дека ќе се постигне, но сега историскиот Договор од Преспа е факт и дава нова перспектива за регионот,...

Во ВМРО-ДПМНЕ осум кандидатури за претседател на државата

Заврши рокот за пријавување на кандидати за претседател кој ќе биде поддржан од ВМРО-ДПМНЕ на претстојната конвенција на партијата во Струга, која ќе се...

Дескоска: Времето на тефтерчиња и судии од тефтерчиња заврши

Времето на тефтерчиња и судии од тефтерчиња заврши. Мојата заложба ќе биде судството да го направиме независно и немам намера да се мешам, изјави...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева  со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на...

Распоредот на силите во грчкиот парламент останува нејасен

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа,...

Партиите се уште се договараат, седницата за референдум најверојатно в понеделник

Граѓаните се во очекување на одлуката за распишување референдум за името. Парламентарните партии се уште водат разговори да се постигне договор, особено откако во...

Почна средбата на лидерите на политичките партии кои го поддржуваат референдумот

Почна средба на лидерите на политичките партии кои даваат поддршка на референдумот на 30-ти септември и процесите кои се во насока на полноправно членство...

Заев го прими новиот руски амбасадор Баздникин

Потенцијалите на економската соработка, особено во земјоделството и производството на храна, како и интересот на нашата земја за проширување и унапредување на соработката во...

Американскиот Конгрес со поддршка на Договорот од Преспа

Комисијата за демократско партнерство на Претставничкиот дом на Конгресот на САД во писмото адресирано до премиерот Зоран Заев упатува охрабрување за пристапување кон уставните...