8 C
Skopje
20.11.2018 - 21:09

Шест часа преговори околу разликите за името, во петок нов обид за договор

Заврши средбата на министерите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, со личниот пратеник на генералниот секретар на...

Не постои унапреден НАТО-статус

Домашната јавност е децидна и едногласна дека не постои каков било друг посебен статус во НАТО, освен земја-членка на Алијансата и земја-аспирант, по пишувањата...

Заев: Нашите визии за подобар живот ќе бидат исполнети

Денеска е историски ден за нашата земја, заедно напишавме историја. Откако огромно мнозинство од излезените гласачи на рефередумот го одобрија Договорот од Преспа за...

Ѕанакопулос: Името да произлезе од предлозите на Нимиц

Грчката страна инсистира на тоа дека најдобро решение е избор на едно име од оние што ги достави медијаторот Нимиц во неговите предлози, вели...

Долг и трнлив е патот од скрининг, преку преговори, до членство

Почнувањето на скринингот е само пропаганден потег на ЕУ, кој треба да нѐ залаже дека вратите се отворени, а не се, бидејќи треба да...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во...

Мицотакис: Ципрас и Каменос ја отвораат вратата за интеграција на Скопје во НАТО

Ципрас и Каменос, пред три седмици во Преспа признаа македонска националност и јазик за Скопје, денес во Брисел ја отвораат вратата за интеграција во...

Пописот предизвикува нови бранувања

По предлог од Државниот завод за статистика во нацрт-верзијата на Законот за попис се бара да нема прашање за етничката и за верската припадност,...

Општина Тетово со слаба реализација на буџетот за првата половина од 2018

Тетовските советници не го изгласаа кварталниот извештај за извршување на буџетот на општината за првите шест месеци од годинава. Трите советнички групи на ВМРО...

Халворсен: Успешен референдум за исчекор во евроатлантските интеграции

Норвешка е посветен партнер и силен поддржувач на Македонија и на нејзината евроатланска интеграција, а референдумот очекува граѓаните да го изразат својот глас што...