4 C
Skopje
18.11.2018 - 1:19

Почнува втората фаза од постапката за менување на Уставот

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе ја започне расправата за четирите нацрт-амандманите на Уставот согласно Договорот од Преспа, која треба да трае 12...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на...

Владата го претстави Планот 18, предвидени реформи во клучните области

Правосудниот систем, безбедносно-разузнавачките служби, јавната администрација и борбата против организиран криминал и корупција се областите кои се во фокусот на реформите содржани во Планот...

Може ли пратениците да ги видоизменат амандманите

Можни ли се нови интервенции врз амандманите во текот на расправата и какви промени може да се очекуваат во тој правец? Власта досега повеќепати...

Која е заднината на меѓуетничките тензии во Тетово?

Зошто повторно сега и зошто е овој чин на ретроградни дејствувања? За каква цел? Некои гледишта за ваквите тенденции во земјава во прв план...

Ќе останат ли балканските политичари сираци по заминувањето на Меркел?

Тешко е да се поверува оти во скоро време ќе бидеме сведоци на политичка клима во која домашните и регионалните политичари ќе дејствуваат одговорно...

Што сѐ влегува во пакетот со „Северна“

ВЛАДАТА ГИ ДОСТАВИ УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ ДО СОБРАНИЕТО Иако претходно категорично беше посочувано дека нема потреба да се отвора Пандорината кутија и да се вметнува рамковниот...

Гаранциите кај претседателот – бомба или петарда

Последните денови политичката јавност ја преокупира прашањето за гаранциите, кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги има дадено во писмена форма во 2017 година...

Истекува рокот за доставување на нацрт-амандмните на Уставот до Собранието

Истекува петнаесетдневниот рок на Владата за доставување на нацрт амандманите на Уставот до Собранието. На 19 октомври Собранието со двотретинско мнозинство донесе одлука за...

Имотот на ВМРО-ДПМНЕ замрзнат, СЈО се сомнева за злоупотребени 4,9 милиони евра

Случувањата околу и во ВМРО-ДПМНЕ и понатаму актуелни. Министарката за правда Рената Дескоска вчера порача да нема амнестија за насилствата во Собранието од 27...