СДСМ и ДУИ уште се консултираат околу кандидатот за претседател

Владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ сѐ уште е во фаза на консултации и анализи за тоа како ќе настапи на претстојните претседателски избори,...

Што содржи Вербалната нота испратена од македонското МНР до Грција

Соседите освен што известуваат, имаат и толкувачка изјава, му рече вчера грчкиот премиер Алексис Ципрас на лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, за...

„То Вима“: Владата има солидно мнозинство за ратификација на Преспанскиот договор

Дури и ако Ставрос Теодоракис, основач и лидер на партијата То Потами(Река), се воздржи од гласање за Преспанскиот договор, како што објави синоќа, грчката...

Вселенската патријаршија чека амин од Ципрас и од Грчката црква

Зад затворени врати, на претстојната средба помеѓу вселенскиот патријарх Вартоломеј, грчкиот премиер Алексис Ципрас и грчкиот архиепископ Јероним, македонското црковно прашање ќе биде ставено...

Законот за спречување на корупцијата по итна постапка на собраниска седница

Пратениците денеска во рамки на 80. седница, што ќе почне во 16 часот ќе расправаат по Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на...

Владата на Ципрас доби доверба од грчкиот Парламент

Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас го преживеа гласањето доверба и со 151 глас „ЗА“ доби поддршка од парламентот. Од пратениците, 148 гласаа „против“. Како...

Власта и опозицијата се усогласија околу Законот за спречување корупција

Постигната е согласност меѓу владеачкото мнозинство и опозицијата околу Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси. СДСМ прифати 20 од 40 амандмани...

Сам против сите за Северна Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас веројатно ќе добие доверба на гласањето во грчкиот парламент, но неговата партија СИРИЗА е осамена во одбраната на историскиот договор...

Лавров: Москва не е против договорот меѓу Скопје и Атина, спорен е легитимитетот на...

Русија не е против новото име на Македонија, ниту против договорот меѓу Грција и Македонија околу името, туку прашува колку овој процес е легитимен,...

Експертски реакции по објавувањето на Законот во „Службен весник“

Објавувањето на Законот е легално Од друга страна, професорката Мирјана Најчевска смета дека формалното објавување на Законот за употреба на јазиците е легално. - Не, не...