-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 5:58

Гаши по средбата со Заев: Имаме напредок

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на пратеници. Тие не сакаа...

Ковачевски и официјално се кандидираше за лидер на СДСМ

Заменик министерот за финансии Димитар Ковачевски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Претходно кандидатура поднесе и поранешната потпретседателка на СДСМ, Фросина Ременски. Ковачевски во изјава...

Високо ниво на граѓанска свест за општа општествена одговорност

Тогаш кога граѓаните им веруваат на своите избраници и на институциите на системот Скептицизмот во институциите на системот, уверувањето дека законите се спроведуваат селективно, презаситеноста...

Во лов на печурки само вооружени со знаење

Социјалните мрежи се полни со фотографии на кои граѓаните се фалат со бројот на собрани печурки, но многумина од нив, според прашањата, не се...

Комитова: Нејасни причините за пожарот

БУГАРСКИТЕ ВЛАСТИ ИЗЛЕГОА СО НАОДИТЕ ОД УВИДОТ ЗА ТРАГИЧНАТА СООБРАЌАЈКА Заштитната ограда во која удри автобусот на „Беса транс“ е според стандардите што важеле во...

Заев и Гаши ги продолжуваат разговорите за ново парламентарно мнозинство

Денеска во 14 часот, во Клубот на пратеници, се очекува повторно да се сретнат премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши на...

Со меѓународното право контра бугарските замки

Бугарски студенти низ Европа, инструирани и поттикнати од бугарските политички кујни, деновиве протестираат за поддршка на правата на наводни измислени Бугари во Македонија. Од...

Фросина Ременски се кандидира за претседателската функција во СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски, се кандидираше за претседателската функција во СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од Владата бидејќи е...

Политичарите ја потрошија довербата кај граѓаните

Најновите истражувања и анкети на јавното мислење покажуваат дека осум од десет лица имаат исклучително негативно мислење и недоверба во политичарите, без разлика дали...

За ампутираниот дух

Инспирацијата за оваа колумна е текстот „За етичкиот гест“ на Јасна Котеска, првпат публикуван во далечната 2007, а деновиве, на 16 ноември 2021 година,...