23.8 C
Skopje
17.9.2021 - 23:50

Неделава во Солун нова средба Димитров – Коѕијас

Зачестените контакти на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во последниот период, продолжуваат неделава во Солун. Двајцата...

Димитров: Ќе сториме се Извештајот на ЕК во јуни да го преточиме во политичка...

Успеавем да добиеме досега најуспешен извештај од Европската комисија и ќе сториме се што можеме во јуни да го преточиме во политичка одлука, порача...

Заев: Можно решение за името пред самитот на Советот на ЕУ

Мораме да водиме грижа и да бидеме креативни во изнаоѓање на решение за името. Многу е важна временска рамка за носење на одлуките, вели...

Изгласаниот закон е репресивен за сите

Ако таков закон би бил усвоен и ако би стапил во сила, секој албански пратеник во парламентот би бил должен да зборува на албански....

Да не се повторат настаните од 27 април во Собранието

Во собраниската прес-сала вчера, на годишнината од насилствата во Парламентот, прес-конференција одржаа премиерот Зоран Заев и претседателот на Парламентот Талат Џафери. Тие беа придружувани...

Процес Брдо-Бриони: Кога двете Кореи успеаја да се договорат, можеме и ние

Кога Северна и Јужна Кореја успаја да се договорат, откако денеска лидерите на двете земји се согласија дека заеднича цел ќе им биде целосна...

Коѕијас: Другата страна да се согласи на ерга омнес

Треба да биде сфатено од другата страна дека треба да се согласи за ерга омнес и да одиме кон сеопфатен, позитивен договор, вели шефот...

Туск на средбата со Заев проговори на македонски (видео)

Чувствувам промена во политичкиот менталитет во Македонија и вистинска волја за придвижување на евроатлантската интеграција. Гледам храбро лидерство насочено кон иднината. Препораката од ЕК...

Османи: Македонија наскоро ќе стане дел од Јадранско – Јонскиот макро регион

Очекувам набрзо да се приклучиме на Италија и на останатите земји во Јадранско - Јонскиот макро регион, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар...

Состанок на лидерите на земјите во Процесот Брдо-Бриони

Состанок на лидерите на земјите во Процесот Брдо-Бриони, ќе се одржи денеска во Скопје, на кој домаќин е македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Претседателот на Европскиот...