МОСТ со повик за пријавување набљудувачи на референдумот

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска објави дека ги започнала активностите за набљудување на референдумот и за таа цел ги повика граѓаните да се пријават во...

Усогласени најавените измени на Законот за судовите

Реформските измени и дополнувања на Законот за судовите, кој се очекува Собранието да го изгласа утре, ја имаат поддршката и од владејачкото мнозинство и...

Претседателот Ѓорге Иванов на 73. сесија на Генералното собрание на ОН

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 73. сесија на...

Собраниската седница за уставните измени одложена за утре

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично...

Кој сака да ја тероризира Македонија?

Ваквите отворени предупредувања во јавноста кај нас, од сериозни безбедносни служби како онаа на САД или на Бугарија, а преку нивните МНР-а, односно дипломатско-конзуларни...

СИРИЗА: Нова демократија дозволи употреба на уставното име на Македонија

Грчката владејачка партија СИРИЗА упати остри критики до опозициската Нова демократија, заради учеството на Македонија под уставното име на настан во Брисел, организиран од...

Заев оствари средба со Илјас

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со претседателот на Демократската партија на Турците во Северна Македонија (ДПТМ), Бејџан Илјас, на која се зборуваше за...

Во среда ќе се знае колку партии ќе учествуваат во кампањата за референдумот и...

Во среда најверојатно ќе биде познато која пратеничка група колку средства ќе добие за кампањата за референдумот за 30 септември. Како што појаснуваат од собраниските...

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа е симбол на пријателството на народите

Договорот од Преспа е од историски карактер, симбол на пријателството на народите и целосно ја менува сликата на Балканот, вели портпаролот на грчката Влада...

Договорот ратификуван, Грција на потег

Договорот за решавање на спорот со Грција за името е ратификуван во македонското Собрание, а македонското Министерство за надворешни работи веќе го извести грчкото...