2 C
Skopje
16.12.2018 - 16:33

Курц пристигна во Скопје (фото)

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска е во официјална посета на Република Македонија.  Тој заедно со австриската делегација беше свечено пречекан на платото пред Владата на...

Ципрас: Направивте голем чекор напред кон заедничкиот успех

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му честиташе на неговиот македонски колега, Зоран Заев откако македонското Собрание вечерва со 80 гласови „за“ ја донесе одлуката за...

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на името

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот заради промена на уставното име, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашниот митинг пред Владата на...

Франција не попушта, се противи Македонија да добие датум за преговори со ЕУ

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму...

Шекеринска: Сите да се обединиме и да работиме на заедничката цел

Граѓаните кои вчера излегоа на референдумот и дадоа поддршка за интегрирањето на Македонија во ЕУ и НАТО преку Договорот со Грција, им даваат целосен...

Бркање грчки и бриселски рокови за спогодбата од Мала Преспа

Ако земеме хипотетички пример дека референдумот ќe успее и направиме уставни промени, а владата на Ципрас не преживее, како ќе ги вратиме повторно уставните...

Ѕанакопулос: Ќе биде навистина штета доколку се загуби оваа голема шанса

Грчката Влада внимателно следи што се случува во соседната земја и ги поддржува напорите за целиот процес да оди напред, затоа што ќе биде...

Заев: Музиката ја носиме кај граѓаните, а не со автобуси да ги носиме да...

Прославата што е најавена за утре во повеќе градови низ Македонија, во врска со врачувањето на поканата за Македонија за почеток на преговори за...

Иринеј: Давањето автокефалност на македонската црква би била голема грешка

Бачкиот епископ на СПЦ Иринеј изјави дека би било грешка ако вселенскиот патријарх донесе еднострана одлука за афтокефалност на „канонски непризнаените цркви во Македонија...

Трајанов: Целокупниот безбедносен систем е во колапс

Поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов смета дека сега обврска на министерот Оливер Спасовски е да спроведе детална истрага за функционирањето на целокупниот...