23.8 C
Skopje
17.9.2021 - 23:29

Преспанскиот договор е зготвен во Пентагон

ИНТЕРВЈУ СО ВАСИЛИС ФОУСКАС, ПРОФЕСОР ПО МЕЃУНАРОДНИ ОДНОСИ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ИСТОЧЕН ЛОНДОН Во интервју за нашиот весник, професорот Фоускас открива интересни детали поврзани со...

Надоаѓа плимата од мрачни сценарија

Досегашните искуства, но и најновите пораки од самитот ЕУ - Западен Балкан, уште еднаш покажаа дека нашите соседи на добрососедството и на договорите за...

Македонија треба да се избрише од историјата на Европа!?

Велика Британија пред осумдесет години отворено ја поддржувала стратегијата за целосно бришење на Македонија и македонскиот народ! Во тоа време британскиот политички врв, сметајќи...

Зачувувањето на унитарноста на државата е нашиот приоритет

Нашата цел на овие избори беше Собранието, а не Владата. Целта е постигната. Нашите двајца пратеници ќе повлечат двоцифрена бројка пратеници на наредните избори,...

Македонците во Бугарија бараат македонски јазик во 1922 година

Во 1922 година Управниот одбор на Илинденската организација се обратил до бугарскиот министер за просвета со зборовите: „Ние со целосна искреност констатираме, дека бугарската...

Тигрестиот комарец се пресели во Македонија

Според експертите, овој опасен вид на комарец првпат е регистриран кај нас во 2016 година, но само во Дојран. Потоа во 2018 година е...

Ехото од воените злосторства се наслушнува и во Македонија

Меѓународното право забрзувана својот пат кон остварување на правдината Обвиненијата за сторени воени злосторства на Хашим Тачи, Кадри Весели и Реџеп Селими, процесирани пред Специјалниот...

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените

Премиерот Оливер Спасовски најави економска поддршка за нови категории граѓани како дел од справувањето со последиците од ковид-пандемијата. Платежна картичка ќе добијат пензионерите, стечајците,...

Сто и триесет години од првата докторска дисертација за македонскиот јазик

Денешното одбележување на сто и триесетгодишнината од првата докторска дисертација за македонскиот јазик на балто-германскиот лингвист Леонард Готхилф Мазинг доаѓа во време кога македонскиот јазик...

Иницијатива сите Албанци низ светот да бидат македонски државјани?

Во однос на пратеничкиот предлог за измена на Законот за државјанство, пред сѐ со предложениот критериум - престојот (живеењето во Македонија) пред 8 септември...