25.9 C
Skopje
17.7.2019 - 16:44

Димитров и Поповски на Меѓународната конференција за слобода на медиумите во Лондон

Делегацијата на Владата предводена од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски на покана на...

Оставката на Мемеди денеска на собраниска седница

Потпретседателот на Собранието Весел Мемеди, кој поднесе оставка на пратеничката функција, денеска на седница ќе се обрати пред пратениците, по што треба да биде...

Кој ја изложува својата држава перманентно на потсмев?

Дали е случаен фактот што сите земји во светот посветуваат големо внимание на протоколот? Апсолутно - не! Педантно практикуваниот протокол е огледало на една...

Иднината на Преспанскиот договор е во рацете на Мицотакис и Кумуцакос

По убедливата победа на Нова демократија (НД) и нивниот лидер Кирјакос Мицотакис на изборите кај јужниот сосед, голем број на експерти и познавачи на...

Притворот – мерка за заплашување, притисок или казна

Воопшто не заживеаја другите мерки за обезбедување присуство на обвинетиот, за да се одбегне пречестото определување на мерката притвор Леснотијата со која се определува мерката...

Франција засега не донела одлука дали ќе нѐ поддржи за старт на преговорите со...

Франција сѐ уште нема донесено одлука дали ќе ја поддржи Македонија за старт на преговорите со ЕУ, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние во интервју...

Колкава е разорната моќ на „бомбите“ во политиката

Кога преседаните, како употребата на материјалите добиени по пат на незаконско следење на комуникациите, ќе станат вообичаена практика, многу е тешко да се контролира...

Дали владините советници ја сменија перцепцијата за државата во ЕУ

Онака како што сега се поставени нештата со европерспективата на земјите од Западен Балкан, а со тоа и на Македонија, легитимно се отвораат прашањата...

Со еден гаф не може да се избришат македонските херои

Зад вчерашната експлозија од реакции и цунами од емоции, подобрите познавачи на состојбите и оние со малку постудени глави се согласни дека со прексиноќешната...

Скопје и Софија денеска ќе претседаваат со Берлинскиот процес

Во Познањ денеска се одржува Самитот ЕУ-Западен Балкан, како дел од Берлинскиoт процес. Од владината прес-служба информираа дека во текот на денот заедничка прес-конференција ќе...